Atest energetyczny dla mieszkania/domu - czym jest?

Atest energetyczny dla mieszkania/domu - czym jest?

Jeszcze kilka lat temu właściciele mieszkań nie mieli obowiązku posiadania świadectwa energetycznego. Niedawno jednak wiele w tej kwestii uległo zmianie. Od momentu nowelizacji przepisów, wzrosło zainteresowanie tym dokumentem. Sprawdź, czym w ogóle jest ten atest energetyczny i jak można go pozyskać. Z poniższego artykułu dowiesz się też, co to operat energetyczny. 

Co to atest energetyczny nieruchomości?

Atest energetyczny to nic innego, jak popularne w ostatnim czasie świadectwo charakterystyki energetycznej. Mowa tu o dokumencie określającym zapotrzebowanie budynku albo tylko jego części na energię potrzebną do jego użytkowania. Mowa o energii wykorzystywanej do ogrzania budynku i wody, pracy wentylacji, klimatyzacji oraz oświetlenia. 

Wystawienie atestu energetycznego nieruchomości jest poprzedzone przeprowadzeniem operatu energetycznego. Co to takiego? Wyjaśnienie poniżej. 

Czym jest operat energetyczny?

Operat energetyczny to proces poprzedzający wystawienie atestu energetycznego. Ma on na celu ocenę oraz analizę zużycia energii w budynku czy lokalu. Często nazywa się go audytem energetycznym albo przeglądem energetycznym. 

Czynność tę wykonuje się po to, aby sprawdzić, jakie jest zapotrzebowanie budynku na energię i ustalić sposoby, dzięki którym można byłoby poprawić efektywność energetyczną. Operat musi obejmować pełną ocenę budynku, wszystkich zamontowanych w nim systemów, czyli ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji. Dotyczy on także oświetlenia, izolacji termicznej, a także systemów sterowania energią oraz pozostałych czynników mających wpływ na zużycie energii. 

W wyniku przeprowadzonego operatu energetycznego powstaje atest energetyczny. Ten dokument zawiera już konkretne wyliczenia dotyczące rocznego zapotrzebowania na: energię użytkową (EU), energię końcową (EK), nieodnawialną energię pierwotną (EP), udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową Uoze, jednostkową wielkość emisji CO2. 

Operat powinien ponadto zawierać informacje dotyczące modernizacji, która mogłaby poprawić efektywność energetyczną.

Jak powstaje audyt energetyczny?

Atest energetyczny wykonuje audytor wpisany do Centralnego Rejestru Charakterystyki Energetycznej budynków prowadzony przez MRiT. Najpierw zbiera informacje o analizowanym obiekcie. Pozyskane dane muszą być prawdziwe, w przeciwnym razie uzyskane wyniki będą niewiarygodne. Wiele najważniejszych informacji można znaleźć w dokumentacji projektowej budynku. 

Mając już wszystkie niezbędne dane, audytor może przystąpić do przygotowania atestu energetycznego, czyli do konkretnych wyliczeń. Więcej na temat metodologii wyznaczania atestów energetycznych można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju. Obliczenia te audytor wykonuje przy użyciu specjalnego programu. Usprawnia to cały proces i przede wszystkim daje możliwość dokładnego wyliczenia wskaźników oraz przeprowadzenia symulacji, jak zmianom ulegają wartości wskaźników przy zmianie określonych danych. 

Tak przygotowany audyt energetyczny, audytor przekazuje klientowi. Omawia jego wyniki oraz propozycje modernizacji. 

Atest energetyczny w Audytowo 

Audytowo.com to rzetelna firma, oferująca sporządzanie atestów energetycznych online. Lata doświadczenia poparte pozytywnymi opiniami klientów, to wystarczający dowód na to, że warto powierzyć wykonanie audytu właśnie nam. 

Oceń artykuł

Atest energetyczny - mieszkanie/dom
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Zaczynamy

Audytowo gwarantuje szybkie wykonanie certyfikatu, nawet w 24h. Działamy w całej Polsce.