Gdy masz w planie sprzedaż lub wynajem mieszkania w Szczecinie, musisz posiadać świadectwo energetyczne. To zmiany w przepisach, które weszły w życie w maju 2023 roku.
Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej w Szczecinie?
Świadectwo charakterystyki energetycznej zawiera dane dotyczące oceny efektywności energetycznej inwestycji. Jest to obowiązkowy dokument, który należy aktualizować, jeśli nastąpiła termomodernizacja, czy przebudowa.
Jak zdobyć świadectwo charakterystyki energetycznej w Szczecinie?
Na terenie Szczecina działa wiele firm, które oferują świadectwa energetyczne. Przed podjęciem decyzji należy sprawdzić, czy w wybranej firmie pracują osoby, które posiadają uprawnienia do opracowania świadectwa energetycznego. Nasz firma posiada takich specjalistów, zlecenia realizuje terminowo i rzetelne, dopasowuje się do potrzeb klienta.
Skontaktujemy się z każdym, kto wypełni formularz kontaktowy.
Energetyczna mapa Szczecina 2026
Jako firma specjalizująca się w wystawianiu świadectw charakterystyki energetycznej, wzięliśmy pod lupę bazę kilkudziesięciu certyfikatów wydanych w ostatnich miesiącach dla szczecińskich nieruchomości. Wnioski z naszej analizy obalają powszechne mity: metryka budynku nie zawsze skazuje nas na wysokie rachunki, a nowe apartamentowce potrafią nieprzyjemnie zaskoczyć swoim apetytem na energię.
Nasze dane to coś więcej niż tylko statystyka – to rzetelny obraz tego, jak Szczecin radzi sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed rynkiem unijna dyrektywa budynkowa. Aby ułatwić interpretację naszych zestawień, opracowaliśmy zwięzły przewodnik po parametrach, które przesądzają o standardzie energetycznym Twojego mieszkania:
| Parametr | Co oznacza w praktyce? | Dlaczego jest to ważne? |
| EU (Energia Użytkowa) | Efekt „Termosu” | Pokazuje jakość termoizolacji budynku. Im mniejsza wartość, tym mniej ciepła ucieka na zewnątrz przez ściany, dach czy okna. |
| EK (Energia Końcowa) | Prognoza Rachunków | To ilość energii, za którą faktycznie przyjdzie Ci zapłacić. Wynik ten zależy nie tylko od ocieplenia, ale też od wydajności Twojego kotła lub węzła cieplnego. |
| EP (Energia Pierwotna) | Wartość Nieruchomości | Wskazuje na to, jak budynek obciąża środowisko. Niski wskaźnik to zabezpieczenie przed nadchodzącymi podatkami klimatycznymi i argument za wyższą ceną przy sprzedaży lokalu. |
| CO₂ (Emisja dwutlenku węgla) | Ślad Węglowy | Informuje o tym, jak „czysta” jest energia, z której korzystasz. To kluczowy wskaźnik dla kupujących, którzy ubiegają się o preferencyjne „zielone kredyty hipoteczne”. |
| OZE (Odnawialne Źródła) | Niezależność | Określa, jaki procent energii czerpany jest z darmowych źródeł (słońce, wiatr, pompy ciepła). To Twoja najlepsza tarcza ochronna przed rosnącymi taryfami za prąd i gaz. |
Średnie wartości wskaźników dla Szczecina
Zanim zagłębimy się w szczegółowe rankingi poszczególnych szczecińskich adresów, warto spojrzeć na „energetyczny środek ciężkości” i sprawdzić, jak prezentuje się rynkowa średnia dla stolicy Pomorza Zachodniego.
Średnie wartości wskaźników SzczecinWykres pokazuje, że w Szczecinie najwyższą średnią wartość osiąga wskaźnik EK (153,26 kWh/m²·rok), a następnie EP (135,70 kWh/m²·rok) i EU (106,28 kWh/m²·rok). Z kolei udział OZE pozostaje niski i wynosi średnio 4,19%, a średnia wartość wskaźnika CO₂ to jedynie 0,04 t/m²·rok. Oznacza to, że w analizowanych danych dominują tradycyjne parametry energetyczne budynków, przy stosunkowo niewielkim wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.
Ranking "Szczelności" budynków w Szczecinie (zestawienie EU)
Wskaźnik energii użytkowej (EU) mówi nam, jak dobrze budynek "trzyma ciepło". Im niższa wartość, tym lepsza izolacja i mniej mostków termicznych.
| Top 5: Najniższe EU (Najlepsza izolacja) | EU [kWh/m²·r] | Top 5: Najwyższe EU (Największe straty) | EU [kWh/m²·r] |
| ul. 26 Kwietnia 195/15 (1995) | 5,65 | ul. Jugosłowiańska 39/2 (1920) | 292,33 |
| al. Niepodległości 33/10 (1960) | 53,67 | ul. Śląska 38/8 (1895) | 218,23 |
| ul. Emilii Plater 3/38 (2013) | 57,06 | ul. Somosierry 50/1 (1930) | 18023,00% |
| Plac Stefana Batorego 5/D (2004) | 60,75 | ul. Dzielnicowa 20 (1930) | 17219,00% |
| al. Wyzwolenia 33/12 (1964) | 62,52 | ul. Boh. Getta Warszawskiego 24/10 (2012) | 147,63 |
Kluczowe wnioski:
Zaskakujący lider: Mieszkanie przy ul. 26 Kwietnia z 1995 roku osiągnęło bezprecedensowy, rewelacyjny wynik zaledwie 5,65 kWh/m²·rok, deklasując znacznie nowsze inwestycje. To fenomen, który pokazuje, że świetnie poprowadzona termomodernizacja i docieplenie budynków z lat 90. potrafi sprawić, że obiekt parametrami dorównuje wręcz budownictwu pasywnemu.
Kontrast i złudzenie rocznika: Różnica między apartamentowcem przy ul. Emilii Plater (2013) a budynkiem przy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego (2012) – czyli inwestycjami z bardzo zbliżonego okresu – jest kolosalna. W tym drugim zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzewania i chłodzenia jest prawie 3-krotnie wyższe. To dobitny dowód, że sam "młody wiek" nieruchomości w żaden sposób nie gwarantuje dobrej izolacji.
Wyzwanie szczecińskich kamienic: Nieruchomości zlokalizowane na szczycie negatywnego rankingu (np. zabytkowa kamienica przy ul. Śląskiej z 1895 roku czy budynek przy ul. Jugosłowiańskiej) to obiekty wiekowe. Mimo ogromnego uroku architektonicznego, bez głębokiej termomodernizacji pozostają najbardziej "dziurawymi" punktami i prawdziwymi wampirami energetycznymi na mapie Szczecina.
Drugie życie starych bloków: Budownictwo z lat 60. – takie jak adresy przy al. Niepodległości (1960) i al. Wyzwolenia (1964) – udowadnia swoją wartość, osiągając bardzo dobre wyniki w granicach 53-62 jednostek. To z pewnością efekt systematycznych programów ocieplania szczecińskich blokowisk, które po latach stają się nowym, bezpiecznym energetycznie standardem.
Dom jednorodzinny czy mieszkanie w Szczecinie? Porównanie kosztów energii i efektywności
Poniższe zestawienie pokazuje średnią wydajność w zależności od przeznaczenia budynku. Dane ze Szczecina jasno wskazują, jak kluczową rolę odgrywa dziś technologia OZE i jak bardzo różni się profil energetyczny poszczególnych typów zabudowy.
| Typ zabudowy | Średnia EK (Rachunki) [kWh/m²·r] | Średnia EP (Środowisko) [kWh/m²·r] | Udział OZE | Średnia Emisja CO₂ [t/m²·r] |
| Dom Jednorodzinny | 180,8 | 100,15 | 49,05% | 0,02 t |
| Mieszkanie w bloku | 155,99 | 139,41 | 0,00% | 0,04 t |
| Biurowce / Usługi | 123,6 | 166,7 | 10,97% | 0,07 t |
Wniosek: Sytuacja na szczecińskim rynku nieruchomości wymyka się stereotypom. Domy jednorodzinne wykazują co prawda nieco wyższe jednostkowe zapotrzebowanie na energię końcową (EK) niż mieszkania w blokach – co naturalnie wynika ze specyfiki wolnostojącej bryły i większych strat ciepła. Jednak w starciu na efektywność ekologiczną i niezależność, domy deklasują budownictwo wielorodzinne.
Właściciele domów w Szczecinie masowo stawiają na nowoczesne technologie – pompy ciepła i fotowoltaikę – osiągając rekordowy, niemal 50-procentowy udział energii odnawialnej (OZE). Przekłada się to na rewelacyjnie niski wskaźnik energii pierwotnej (EP) oraz o połowę mniejszą emisję CO₂ w porównaniu z mieszkaniami. Z kolei szczecińskie bloki, choć zużywają nieco mniej energii na metr kwadratowy (EK = 155,99), wciąż są całkowicie uzależnione od konwencjonalnego ciepła z sieci (0% OZE w badanej próbie), co odbija się na wyższym wskaźniku EP i zdecydowanie większym obciążeniu dla środowiska.
Rozkład klas energetycznych w Szczecinie
Podobnie jak w przypadku urządzeń AGD, budynki również posiadają swoje „klasy wydajności”. Kluczowym parametrem jest tutaj wskaźnik EP (Energia Pierwotna), który informuje nas, jak wiele nieodnawialnych zasobów (węgla, gazu) pochłania dana nieruchomość.
Zamiast analizować każdy adres z osobna, podzieliliśmy szczeciński rynek na trzy czytelne grupy. To zestawienie pokazuje, jak duża część zasobów mieszkaniowych w stolicy Pomorza Zachodniego jest już gotowa na nadchodzące zmiany przepisów, a które lokalizacje będą wymagały nakładów na termomodernizację.
Co oznaczają poszczególne klasy?
Klasa A (Liderzy wydajności): To budynki, które już dziś spełniają wyśrubowane normy przyszłości. Charakteryzują się minimalnym wpływem na środowisko i często wykorzystują własne, odnawialne źródła energii. Świetnym przykładem takiej szczecińskiej nieruchomości jest budynek przy ul. Dzielnicowej.
Klasa B (Standard rynkowy): Zdecydowanie najliczniejsza grupa w Szczecinie. Są to solidne budynki, najczęściej po przeprowadzonej termomodernizacji, które gwarantują stabilne koszty życia. W tej grupie znajdziemy m.in. mieszkania przy al. Wyzwolenia czy ul. Santockiej.
Klasa C (Budynki wymagające uwagi): Obiekty o wysokim zapotrzebowaniu na energię, często ze względu na nieefektywne źródła ciepła, braki w izolacji czy zabytkowy charakter zabudowy. Adresy takie jak ul. Bohaterów Getta Warszawskiego czy ul. Somosierry znajdują się właśnie w tej kategorii, co może sugerować znacznie wyższe rachunki w przyszłości.
Zestawienie ilościowe na podstawie analizy blisko 50 świadectw energetycznych z naszej szczecińskiej bazy.
| Klasa Energetyczna (EP) | Liczba budynków | Charakterystyka i prognoza |
| Klasa A (EP < 70) | 1 | Standard niskoemisyjny i pasywny. Nieruchomości o najwyższej wartości rynkowej, odporne na wzrosty cen paliw kopalnych. |
| Klasa B (70 – 150) | 33 | Standardowy budynek po modernizacji. Bezpieczny wybór dla mieszkańców; budynki o poprawnej izolacji i sprawnych instalacjach. |
| Klasa C (EP > 150) | 12 | Budynki o wysokim zużyciu. Obiekty wymagające audytu energetycznego i inwestycji w poprawę efektywności (np. wymianę źródła ciepła lub docieplenie elewacji). |
Podsumowanie analizy klas: Powyższe dane niosą umiarkowanie optymistyczny przekaz – niemal 74% badanych nieruchomości w Szczecinie mieści się w bezpiecznym standardzie A lub B, co świadczy o rosnącej świadomości i postępującej fali termomodernizacji (zwłaszcza bloków z wielkiej płyty) w mieście.
Jednak obecność aż 12 obiektów w Klasie C to wyraźny sygnał ostrzegawczy dla inwestorów i kupujących. W dobie rosnącej wagi certyfikatów energetycznych przy wycenie mieszkań, budynki z EP powyżej 150 mogą stać się o wiele trudniejsze do sfinansowania przez banki (brak kwalifikacji do preferencyjnych "zielonych hipotek") i znacznie droższe w utrzymaniu ze względu na potencjalne unijne opłaty emisyjne.
Dla szczecińskiego nabywcy wniosek jest prosty: Klasa A i B to inwestycja w spokój, Klasa C to pole do twardej negocjacji ceny wyjściowej.
Zestawienie nieruchomości o najniższej emisji CO₂ w Szczecinie
W dobie zaostrzających się norm środowiskowych i planowanych unijnych opłat od emisji dla budynków, wskaźnik CO₂ staje się jednym z najważniejszych parametrów w świadectwie energetycznym. Informuje on o tym, jak duży ślad węglowy generuje w ciągu roku każdy metr kwadratowy danej nieruchomości. Wybór lokalu o niskiej emisji to nie tylko kwestia troski o klimat i czyste powietrze w Szczecinie, ale także realna ochrona wartości rynkowej inwestycji przed przyszłymi „podatkami klimatycznymi” oraz łatwiejszy dostęp do tzw. zielonych hipotek.
Poniżej prezentujemy 5 szczecińskich adresów z naszej bazy, które osiągnęły rekordowo niskie wyniki emisji dwutlenku węgla.
| Adres nieruchomości | Emisja CO₂ [t/m²·rok] | Udział OZE |
| ul. Dzielnicowa 20 | 0,0047 | 98,09% |
| ul. Józefa Kostrzewskiego 32/3 | 0,0235 | 0,00% |
| al. Niepodległości 33/10 | 0,0248 | 0,00% |
| ul. Tarnopolska 1 | 0,0264 | 0,00% |
| ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego 10/26 | 0,027 | 0,00% |
Analiza liderów rankingu pozwala wyciągnąć kilka kluczowych wniosków dla świadomego szczecińskiego nabywcy:
Dzielnicowa 20 jako ekologiczny wzorzec: Wynik na poziomie 0,0047 t/m²·rok to wartość rewelacyjnie niska, bliska zeru. Oznacza to, że budynek ten praktycznie nie emituje gazów cieplarnianych do atmosfery w procesie eksploatacji. Co fascynujące, jest to obiekt wybudowany w 1930 roku! To absolutny fenomen szczecińskiego rynku, który udowadnia, że radykalna termomodernizacja zabytkowej tkanki może przynieść spektakularne efekty, wyznaczając kierunek dla całego miasta.
Potęga OZE: Przykład lidera zestawienia (imponujące 98,09% udziału Odnawialnych Źródeł Energii) pokazuje jednoznacznie, jak bezkompromisowe oparcie budynku na czystych technologiach (np. pompach ciepła i fotowoltaice) realnie deklasuje konkurencję pod względem śladu węglowego.
Skuteczna optymalizacja bez OZE: Pozostałe lokalizacje (m.in. al. Niepodległości, ul. Kostrzewskiego czy Kwiatkowskiego) udowadniają, że perfekcyjna termoizolacja, przyłączenie do wydajnej sieci miejskiej i nowoczesne systemy grzewcze pozwalają osiągnąć świetne, ekologiczne standardy (ok. 0,025 t/m²·rok) nawet przy zerowym udziale własnych źródeł odnawialnych.
Metryka to tylko liczba: W odróżnieniu od obiegowych opinii, w czołówce najmniej emisyjnych budynków w Szczecinie wcale nie dominują najnowsze apartamentowce. Mamy tu pełen przekrój historyczny: lata 30., wielką płytę z lat 60., budownictwo z przełomu wieków i nowsze projekty z 2018 roku. To dowód, że jakość inwestycji w poprawę efektywności energetycznej znaczy dziś o wiele więcej niż sama data oddania budynku do użytku.
Wartość rynkowa: Budynki z tak niską emisją (w okolicach i poniżej 0,025) już dziś postrzegane są przez banki jako aktywa o bardzo niskim ryzyku, co w nadchodzących latach będzie wręcz decydujące przy wycenie szczecińskich mieszkań i analizie kosztów ich kredytowania.
Relacja wieku budynku do ekologii w Szczecinie
Prezentowany poniżej wykres bąbelkowy obrazuje, jak w szczecińskim budownictwie kształtuje się zależność między metryką nieruchomości (rokiem budowy), wskaźnikiem EP (Energia Pierwotna) a procentowym udziałem odnawialnych źródeł energii.
Na osi poziomej umieściliśmy rok oddania budynku do użytku, natomiast oś pionowa odzwierciedla wartość wskaźnika EP. Co równie istotne, wielkość poszczególnych „bąbelków” wizualizuje skalę wykorzystania OZE w danym obiekcie (im większy bąbelek, tym wyższy udział zielonej energii).
Taka forma prezentacji danych pozwala na pierwszy rzut oka ocenić ogólną efektywność energetyczną szczecińskich budynków na przestrzeni poszczególnych dekad, a jednocześnie doskonale pokazuje dynamikę i skalę wdrażania nowoczesnych, ekologicznych technologii na lokalnym rynku nieruchomości.
Relacja wieku budynku do ekologii SzczecinNa wykresie wyraźnie zarysowuje się trend (widoczny dzięki czerwonej linii), że nowsze budynki w Szczecinie systematycznie osiągają coraz niższe i bezpieczniejsze wartości wskaźnika EP (Energia Pierwotna), co bez wątpienia wskazuje na lepszy standard termoizolacji i wyższą klasę energetyczną współczesnego budownictwa.
Jednocześnie z danych płynie dość zaskakujący wniosek dotyczący udziału OZE (obrazowanego wielkością bąbelków). W przeciwieństwie do innych miast, w Szczecinie wysoki udział odnawialnych źródeł energii (duże bąbelki) nie jest wcale domeną wyłącznie najnowszego budownictwa deweloperskiego. Przeciwnie – wyraźne implementacje ekologicznych technologii, takich jak pompy ciepła (nawet sięgające niemal 100% OZE), widać w starszych i gruntownie zmodernizowanych budynkach jednorodzinnych, podczas gdy najnowsze inwestycje wielorodzinne wciąż opierają się na miejskiej sieci ciepłowniczej (niewielkie bąbelki bliskie 0%). Oznacza to, że obniżanie wskaźnika EP w nowym budownictwie szczecińskim wynika głównie ze świetnej izolacji, a rozwój domowych mikroinstalacji OZE to obecnie domena świadomych właścicieli domów z rynku wtórnego.
Koszty ogrzewania a metraż mieszkania w Szczecinie - Czy większe znaczy droższe? (Metraż vs EK)
Powszechnie uważa się, że małe mieszkania są z definicji „tanie”, a duże apartamenty i domy „drogie” w utrzymaniu. Nasza analiza blisko 50 świadectw energetycznych sporządzonych na terenie Szczecina całkowicie obala ten mit. Dane pokazują jasno: jakość termomodernizacji i standard budynku biją na głowę sam metraż. W praktyce oznacza to, że przestronny apartament powyżej 90 m² może być średnio tańszy w ogrzewaniu (w przeliczeniu na metr) niż 50-metrowe mieszkanie w nieocieplonej, przedwojennej kamienicy.
Poniższa tabela przedstawia, jak wskaźnik energii końcowej (EK) – czyli parametr bezpośrednio decydujący o wysokości rachunków – rozkłada się w zależności od wielkości nieruchomości.
Kategoria nieruchomości Średnie EK [kWh/m²·r] Lider oszczędności (Najniższe EK) Najwyższe EK w kategorii Małe (Kawalerki, do 35 m²) 143,93 ul. 26 Kwietnia (45,9) ul. S. H. Lubomirskiego (215,9) Średnie (36–55 m²) 157,58 al. Niepodległości (85,7) ul. Śląska (310,3) Duże (Rodzinne, 56–90 m²) 174,63 ul. Glazurowa (106,9) ul. Jugosłowiańska (411,6) Premium / Domy (> 90 m²) 132,84 Plac Stefana Batorego (78,5) ul. Dzielnicowa (230,8)
Analiza danych ze szczecińskiego rynku pozwala wyciągnąć trzy kluczowe wnioski dla każdego, kto planuje zakup lub wynajem lokalu w stolicy Pomorza Zachodniego:
Pułapka szczecińskich kamienic: Wbrew obiegowej opinii, to wcale nie kawalerki pochłaniają najwięcej energii. W Szczecinie najwyższe zapotrzebowanie (średnie EK aż 174,63) notują mieszkania "Duże" (56–90 m²), a tuż za nimi plasują się lokale "Średnie". Powód? W tych metrażach dominują kilkupokojowe mieszkania w urokliwych, ale często niedocieplonych kamienicach (świetnym przykładem wampirów energetycznych są adresy przy ul. Śląskiej czy rekordowo słabej ul. Jugosłowiańskiej z gigantycznym EK rzędu 411,6). Tradycyjne źródła ciepła połączone z nieocieplonymi murami i wysokimi stropami potrafią przyprawić o zawrót głowy przy rachunkach.
Efekt optymalizacji w segmencie Premium: Kategoria największych nieruchomości (powyżej 90 m²) charakteryzuje się w Szczecinie najniższym uśrednionym zapotrzebowaniem na energię (EK na poziomie 132,84). Nowoczesne lub poddane głębokiej termomodernizacji apartamenty (jak lider z Placu Batorego osiągający rewelacyjne 78,5 jednostki) zazwyczaj posiadają lepsze materiały izolacyjne oraz nowocześniejsze, wysokosprawne węzły cieplne.
Fenomen termomodernizacji w wielkiej płycie: Prawdziwym "czarnym koniem" szczecińskiego zestawienia okazało się niewielkie mieszkanie przy ul. 26 Kwietnia. Dobrze docieplony blok z 1995 roku pozwolił na osiągnięcie niesamowicie niskiego wyniku (45,9 kWh/m²·rok). To bezpośredni dowód na to, że osiedlowa kawalerka, będąca częścią mądrze zarządzanej i zmodernizowanej wspólnoty, może oferować parametry utrzymania zawstydzające nawet wiele najnowszych inwestycji deweloperskich.
Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej w Szczecinie?
Ceny świadectw charakterystyki energetycznej bywają różne. W naszym cenniku zaczynają się już od ok. 150 zł. Warto nadmienić, że do każdej wyceny podchodzimy w indywidualny sposób. Przy zamówieniu większej liczby świadectw zachęcamy do negocjacji.
Odpowiemy na każde pytanie i każdą wątpliwość. Zachęcamy do kontaktu.
W razie braku dostępności audytorów, współpracujemy też z innymi firmami sporządzającymi świadectwo energetyczne w Szczecinie.