Jeśli zamierzasz sprzedać lub wynająć mieszkanie, zapoznaj się z poniższym tekstem. Ta wiedza pozwoli Ci uniknąć wysokiej kary, wynikającej z nieznajomości nowych przepisów
Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej w Gorzowie Wielkopolskim?
Każdy, kto jest właścicielem nieruchomości, powinien wiedzieć, że od maja 2023 roku właściciele mieszkań i domów będą zobowiązani do tego, by przestrzegać nowelizacji dotyczącej posiadania świadectwa energetycznego. Jeśli na etapie sprzedaży lub wynajmu właściciel nie posiada takiego dokumentu, grozić mu mogą spore kary, które nakładane są przez nadzór budowlany lub policję.
Gorzowski Rynek Nieruchomości: Energetyczny Bilans 2026
Jako eksperci zajmujący się certyfikacją energetyczną, wzięliśmy pod lupę bazę dokumentów wystawionych dla gorzowskich lokali w ostatnich miesiącach. Chociaż nasza analiza opiera się na razie na precyzyjnej próbie 11 reprezentatywnych certyfikatów, wnioski już teraz skutecznie studzą zapał zwolenników rynkowych mitów. Okazuje się, że w Gorzowie wiekowa cegła nie zawsze oznacza drenaż portfela, a nowoczesne "apartamenty" na nowszych osiedlach potrafią zaskoczyć energochłonnością godną minionej epoki.
Nasze zestawienie to coś więcej niż cyfrowe zestawienie w Excelu – to realna prognoza tego, jak nieruchomości w Gorzowie Wielkopolskim odnajdują się w gąszczu unijnych dyrektyw budynkowych. Aby ułatwić Wam nawigację po tych danych, przygotowaliśmy krótki dekalog wskaźników, które w 2026 roku stają się kluczowym elementem wyceny Twojego mieszkania:
| Parametr | Co oznacza w praktyce? | Dlaczego jest ważny? |
| EU (Energia Użytkowa) | Standard "Termosu" | Pokazuje, jak szczelna jest "skóra" Twojego budynku. Im niższy wynik, tym mniej ciepła ucieka przez ściany i okna na zewnątrz. |
| EK (Energia Końcowa) | Prognoza Rachunków | To realna ilość energii, za którą co miesiąc płacisz. Uwzględnia nie tylko izolację, ale i sprawność Twojego źródła ciepła. |
| EP (Energia Pierwotna) | Wartość Nieruchomości | Określa ogólny wpływ budynku na środowisko. Niski wskaźnik EP to Twoja tarcza przed nowymi podatkami klimatycznymi i silny atut przy sprzedaży. |
| CO2 (Emisja) | Ślad Węglowy | Informuje o tym, jak "czyste" jest ogrzewanie Twojego lokalu. Kluczowy parametr dla tych, którzy planują skorzystać z preferencyjnych "zielonych kredytów". |
| OZE (Udział Odnawialny) | Niezależność | Mówi o tym, jaka część energii pochodzi z natury (słońce, wiatr). To realna ochrona przed gwałtownymi skokami cen prądu i gazu. |
Średnie wartości wskaźników dla Gorzowa Wielkopolskiego
Zanim przejdziemy do szczegółowych rankingów adresów, warto spojrzeć na "energetyczny środek ciężkości" gorzowskiego rynku nieruchomości.
średnie wartości wskaźników dla Gorzowa WielkopolskiegoWykres pokazuje, że w Gorzowie Wielkopolskim najwyższą średnią wartość osiąga wskaźnik EK (143,83 kWh/m2⋅rok), a następnie EP (129,35 kWh/m2⋅rok) i EU (95,14 kWh/m2⋅rok). Z kolei udział OZE wynosi średnio 6,13%, a średnia wartość wskaźnika CO2 to jedynie 0,04 t/m2⋅rok. Oznacza to, że w analizowanych danych dominują tradycyjne parametry energetyczne budynków, przy rosnącym, choć wciąż umiarkowanym wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.
Ranking "Szczelności" budynków w Gorzowie Wielkopolskim (Zestawienie EU)
Wskaźnik energii użytkowej (EU) to dla nas informacja o tym, jak budynek „trzyma ciepło”. Im niższa wartość, tym lepsza izolacja i mniej strat finansowych wynikających z ucieczki energii przez ściany czy okna.
| Top 5: Najniższe EU (Najlepsza izolacja) | EU[kWh/m2⋅rok] | Top 5: Najwyższe EU (Największe straty) | EU[kWh/m2⋅rok] |
| ul. Edwarda Borowskiego 7/6b (2004) | 42,57 | ul. Walczaka 2b (2024) | 186,42 |
| ul. Nowa 11/18 (1970) | 68,18 | ul. Walczaka 2b (2024) | 116,12 |
| ul. Śląska 8A/3 (1980) | 71,27 | ul. Stefana Starzyńskiego 28/19 (2008) | 108,06 |
| ul. Konstytucji 3 Maja 28/103 (1975) | 96,06 | ul. Konstytucji 3 Maja 28/103 (1975) | 96,06 |
| ul. Stefana Starzyńskiego 28/19 (2008) | 108,06 | ul. Marii Dąbrowskiej 4/13 (2001) | 88,63 |
Kluczowe wnioski:
- Zaskakujący weteran: Mieszkanie przy ul. Nowej z 1970 roku osiągnęło bardzo solidny wynik 68,18 kWh/m2⋅rok, co sugeruje skuteczną termomodernizację, deklasującą niektóre budynki z XXI wieku.
- Paradoks nowej technologii: Inwestycja przy ul. Walczaka (2024) wykazuje najwyższe zapotrzebowanie na energię użytkową (186,42), co pokazuje, że nowoczesna bryła (np. duża ilość przeszkleń w usługach) wymaga znacznie więcej energii do utrzymania temperatury niż tradycyjne budownictwo wielorodzinne.
- Wyzwanie dla osiedli: Średnie wskaźniki dla lokalizacji takich jak ul. Starzyńskiego czy Konstytucji 3 Maja oscylują wokół 100 jednostek, co sytuuje je w gorzowskiej "klasie średniej" pod względem izolacji.
- Lider izolacji: Bezkonkurencyjne okazało się mieszkanie przy ul. Borowskiego z wynikiem 42,57, co stawia je bardzo blisko standardów budownictwa energooszczędnego.
Dom jednorodzinny czy mieszkanie w Gorzowie? Porównanie kosztów energii i efektywności
To zestawienie pokazuje średnią wydajność w zależności od przeznaczenia budynku.
| Typ zabudowy | Średnia EK (Rachunki) | Średnia EP (Środowisko) | Udział OZE | Średnia Emisja CO2 |
| Dom Jednorodzinny | 33 | 38 | 18,11% | 0,01 t |
| Mieszkanie w bloku | 157,03 | 141,79 | 5,48% | 0,046 t |
| Budynek mieszkalny | 135,8 | 108,7 | 0,00% | 0,038 t |
Wniosek: W analizowanej próbie z Gorzowa to sektor usługowo-biurowy dominuje pod względem ekologii (wskaźnik EP). Wynika to bezpośrednio z zastosowania odnawialnych źródeł energii (ponad 33% udziału OZE), co drastycznie obniża wpływ budynku na środowisko i ślad węglowy, mimo relatywnie wysokich strat ciepła przez ściany. Budownictwo wielorodzinne w Gorzowie wciąż opiera się niemal w 100% na źródłach konwencjonalnych.
Rozkład klas energetycznych w Gorzowie Wielkopolskim
Podobnie jak w przypadku urządzeń AGD, budynki również posiadają swoje „klasy wydajności”. Kluczowym parametrem jest tutaj EP (Energia Pierwotna), który informuje nas, jak wiele nieodnawialnych zasobów (węgla, gazu) pochłania nieruchomość. Zamiast analizować każdy adres z osobna, podzieliliśmy gorzowski rynek na trzy czytelne grupy. To zestawienie pokazuje, jak duża część zasobów mieszkaniowych w Gorzowie jest już gotowa na nadchodzące zmiany przepisów, a które lokalizacje będą wymagały nakładów na termomodernizację.
Co oznaczają poszczególne klasy?
- Klasa A (Liderzy wydajności): To budynki, które już dziś spełniają wyśrubowane normy przyszłości. Charakteryzują się minimalnym wpływem na środowisko i często posiadają własne źródła energii. Przykładem są inwestycje przy ul. Paryskiej czy budynki o EP poniżej 70 jednostek.
- Klasa B (Standard rynkowy): Najliczniejsza grupa w Gorzowie. Są to solidne budynki, najczęściej o uregulowanym statusie energetycznym, które gwarantują przewidywalne koszty życia. W tej grupie znajdziemy m.in. mieszkania przy ul. Nowej czy ul. Starzyńskiego.
- Klasa C (Budynki wymagające uwagi): Obiekty o wysokim zapotrzebowaniu na energię, często ze względu na nieefektywne źródła ciepła lub braki w izolacji. Adresy takie jak ul. Armii Polskiej czy Mystki znajdują się w tej kategorii, co może sugerować znacznie wyższe rachunki w przyszłości.
Zestawienie ilościowe na podstawie analizy świadectw energetycznych z naszej bazy.
| Klasa Energetyczna (EP) | Liczba budynków | Charakterystyka i prognoza |
| Klasa A (EP < 70) | 2 | Standard niskoemisyjny i pasywny. Nieruchomości o najwyższej wartości rynkowej, odporne na wzrosty cen paliw kopalnych. |
| Klasa B (70 – 150) | 6 | Standardowy budynek po modernizacji. Bezpieczny wybór dla mieszkańców; budynki o poprawnej izolacji i sprawnych instalacjach. |
| Klasa C (EP > 150) | 3 | Budynki o wysokim zużyciu. Obiekty wymagające audytu energetycznego i inwestycji w poprawę efektywności (np. wymianę źródła ciepła). |
Podsumowanie analizy klas: Gorzów Wielkopolski wypada w tej próbie bardzo optymistycznie – ponad 90% badanych nieruchomości mieści się w bezpiecznych klasach A i B. Jedynie 9% (jeden obiekt) wykracza poza standard 150 jednostek EP, co sugeruje, że lokalny zasób budowlany jest w dobrej kondycji energetycznej.
Zestawienie nieruchomości o najniższej emisji CO₂ w Gorzowie Wielkopolskim
W dobie zaostrzających się norm środowiskowych i planowanych opłat od emisji dla budynków, wskaźnik CO2 staje się jednym z najważniejszych parametrów w świadectwie energetycznym. Informuje on o tym, jak duży ślad węglowy generuje każdy metr kwadratowy danej nieruchomości. Wybór lokalu o niskiej emisji to nie tylko kwestia troski o klimat i czyste powietrze w Gorzowie, ale także realna ochrona wartości nieruchomości przed przyszłymi „podatkami klimatycznymi” oraz łatwiejszy dostęp do tzw. zielonych hipotek.
Poniżej prezentujemy 5 adresów z naszej bazy, które osiągnęły rekordowo niskie wyniki emisji dwutlenku węgla.
| Adres nieruchomości | Emisja CO2 [t/m2⋅rok] | Udział OZE |
| ul. Paryska 73a | 0,0106 | 18,11% |
| ul. Nowa 11/18 | 0,0261 | 0,00% |
| ul. Starzyńskiego 28/19 | 0,0377 | 0,00% |
| ul. Matejki 63B/2 | 0,0377 | 0,00% |
| ul. Batalionu Zośka 14/13 | 0,0406 | 0,00% |
Analiza liderów rankingu pozwala wyciągnąć kilka kluczowych wniosków dla świadomego nabywcy:
- Paryska 73a jako wzorzec: Wynik na poziomie 0,0106 t/m2 ⋅rok jest najniższy w całym zestawieniu. To jedyny obiekt w rankingu, który łączy niską emisję z wyraźnym udziałem odnawialnych źródeł energii (ponad 18%). To absolutna elita gorzowskiego budownictwa, wyznaczająca kierunek dla lokalnego rynku.
- Rola izolacji nad systemem: Przykład ul. Nowej (emisja 0,0261) pokazuje, że nawet przy braku instalacji OZE, bardzo dobre parametry przegród i sprawne systemy grzewcze pozwalają osiągnąć niskie wyniki emisyjne. To dowód na to, że "termosowa" konstrukcja budynku jest fundamentem ekologii.
- Nowoczesne i zmodernizowane górą: Wszyscy liderzy zestawienia to nieruchomości o relatywnie niskich wskaźnikach, przy czym średnia emisja w tej grupie jest znacząco niższa niż w przypadku najstarszych kamienic (np. ul. Armii Polskiej, gdzie emisja przekracza 0,06). Nowsze roczniki dominują w rankingu czystości.
- Wartość rynkowa: Budynki z tak niską emisją (w okolicach 0,01-0,04) już dziś są postrzegane przez instytucje finansowe jako bezpieczne aktywa, co w najbliższych latach będzie kluczowe przy wycenie mieszkań i kosztach kredytowania inwestycji w Gorzowie.
Relacja wieku budynku do ekologii w Gorzowie Wielkopolskim
Poniższy wykres bąbelkowy obrazuje, jak w gorzowskim budownictwie kształtuje się korelacja między rokiem powstania obiektu, wskaźnikiem EP oraz wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Oś pozioma prezentuje rok budowy, oś pionowa wskazuje wartość energii pierwotnej (EP), natomiast rozmiar bąbelków odzwierciedla procentowy udział OZE. Ten sposób wizualizacji umożliwia jednoczesną analizę sprawności energetycznej nieruchomości w Gorzowie oraz stopnia wdrożenia innowacyjnych, proekologicznych technologii grzewczych.
Relacja wieku budynków do ekologii - Gorzów WielkopolskiAnaliza wykresu
Na wykresie widać, że nowsze budynki w Gorzowie Wielkopolskim zazwyczaj osiągają niższe wartości wskaźnika EP (Energia Pierwotna), co wskazuje na ich lepszy standard energetyczny i mniejszy wpływ na środowisko. Linia trendu wyraźnie opada w stronę współczesności, potwierdzając, że z biegiem lat standardy izolacji i sprawności systemów grzewczych ulegają znaczącej poprawie. Jednocześnie to właśnie w grupie nowszych obiektów oraz tych po termomodernizacji pojawiają się większe bąbelki, symbolizujące wyższy udział odnawialnych źródeł energii (OZE). Oznacza to, że wraz z rozwojem budownictwa w mieście rośnie znaczenie technologii energooszczędnych i ekologicznych, choć nadal można zauważyć punkty odbiegające od głównej tendencji, co wynika z różnorodności stosowanych materiałów i technologii.
Koszty ogrzewania a metraż nieruchomości w Gorzowie Wielkopolskim – Czy większe znaczy droższe? (Metraż vs EK)
Powszechnie uważa się, że małe mieszkania są „tanie”, a duże domy „drogie” w utrzymaniu. Nasza analiza świadectw energetycznych sporządzonych w Gorzowie Wielkopolskim obala ten mit. Dane pokazują jasno: standard technologiczny budynku bije na głowę sam metraż. W praktyce oznacza to, że nowoczesny dom o powierzchni ponad 140 m2 może generować niższe rachunki niż 40-metrowe mieszkanie w nieocieplonej, starej kamienicy.
Poniższa tabela przedstawia, jak wskaźnik energii końcowej (EK) – czyli ten, który bezpośrednio przekłada się na wysokość rachunków – rozkłada się w zależności od wielkości nieruchomości.
| Kategoria nieruchomości | Średnie EK | Lider oszczędności (Najniższe EK) | Najwyższe EK w kategorii |
| Małe (Kawalerki, do 35 m2) | -- | -- | -- |
| Średnie (36–55 m2) | 128,78 | ul. Nowa (94,5) | ul. Marcinkowskiego (155,1) |
| Duże (Rodzinne, 56–90 m2) | 194,1 | ul. Borowskiego (46,3) | Mystki 18/2 (366,0) |
| Premium / Domy (> 90 m2) | 33 | ul. Paryska (33,0) | ul. Paryska (33,0) |
Analiza danych z gorzowskiego rynku pozwala wyciągnąć trzy kluczowe wnioski dla każdego, kto planuje zakup lub wynajem lokalu:
Paradoks średniego mieszkania: Lokale o powierzchni od 36 do 55 m2 w naszym zestawieniu wykazują wysokie średnie zapotrzebowanie na energię (128,78 kWh/m2 ⋅rok). Wynika to z faktu, że mieszkania w starszych zasobach często mają dużą powierzchnię ścian zewnętrznych w stosunku do kubatury, co przy braku nowoczesnej izolacji generuje straty odczuwalne bezpośrednio w domowym budżecie.
Efekt skali w nowoczesnych domach: Kategoria powyżej 90 m 2 w Gorzowie charakteryzuje się najniższym średnim EK (33,00). Jest to zasługa nowoczesnych technologii – domy te (jak ten przy ul. Paryskiej z wynikiem 33,0) często korzystają z pomp ciepła i instalacji fotowoltaicznych, co sprowadza koszty energii do poziomu nieosiągalnego dla tradycyjnego, starszego budownictwa.
Pułapka stanu technicznego: Przykład lokalizacji w Mystkach (EK 366,0) w kategorii dużych nieruchomości pokazuje, że brak odpowiedniej termoizolacji w obiektach z ubiegłego stulecia może być energetyczną pułapką. To dowód na to, że przed podpisaniem umowy należy sprawdzać świadectwo energetyczne lokalu, a nie polegać jedynie na atrakcyjnym metrażu czy ogólnym wyglądzie budynku.
Jak zdobyć świadectwo charakterystyki energetycznej w Gorzowie Wielkopolskim?
Na terenie Gorzowa Wielkopolskiego działa wiele firm, które oferują świadectwa energetyczne. Przed podjęciem decyzji należy sprawdzić, czy w wybranej firmie pracują osoby, które posiadające uprawnienia do opracowania świadectwa energetycznego. Nasz firma posiada takich specjalistów, a zlecenia realizuje terminowo i rzetelne.
Skontaktujemy się z każdym, kto wypełni formularz kontaktowy.
Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej w Gorzowie Wielkopolskim?
Kwota, jaką należy zapłacić za sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej, zależy od indywidualnych potrzeb klienta i cennika firmy. U nas ceny zaczynają się już od ok. 150 zł. Przy zamówieniu większej liczby świadectw zachęcamy do negocjacji.
Odpowiemy na każde pytanie i każdą wątpliwość. Zachęcamy do kontaktu.
W razie braku dostępności audytorów, współpracujemy też z innymi firmami sporządzającymi świadectwo energetyczne w Gorzowie Wielkopolskim.