Świadectwa energetyczne to temat, który budzi wiele pytań wśród naszych klientów, poniżej tłumaczymy, dlaczego warto zlecić wykonanie tego dokumentu.
Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej w Radomiu?
Każda inwestycja, która ma zostać sprzedana lub wynajęta, musi mieć świadectwo energetyczne. Jest to dokument, który określa efektywność energetyczną budynku. To obowiązek, który dotyczy każdego właściciela. Nowelizacja weszła w życie w maju 2023 roku. Jeśli właściciel nie posiada tego dokumentu policja lub nadzór budowlany może nałożyć na niego karę grzywny.
Jak zdobyć świadectwo charakterystyki energetycznej w Radomiu?
Szukając firmy, która wykona świadectwo charakterystyki energetycznej w Częstochowie, warto dokładnie przefiltrować kompetencje specjalistów. Świadectwa może realizować osoba z uprawnieniami. Nasza firma specjalizuje się w tego typu dokumentach, realizuje je terminowo i rzetelnie. Wykonaliśmy już setki świadectw energetycznych. Zachęcamy do kontaktu przez formularz kontaktowy.
Energetyczna mapa Radomia 2026
Jako eksperci zajmujący się sporządzaniem świadectw charakterystyki energetycznej, prześwietliliśmy bazę certyfikatów wystawionych dla radomskich nieruchomości w ostatnich miesiącach. Wyniki naszego audytu rzucają nowe światło na lokalny rynek i skutecznie rozprawiają się z mitami: wiek budynku nie jest wyrokiem skazującym na wysokie rachunki, a nowoczesna architektura nie zawsze jest synonimem oszczędności.
Nasze zestawienie to coś więcej niż tylko statystyki – to realny barometr tego, jak Radom adaptuje się do wymogów unijnej dyrektywy budynkowej. Aby ułatwić Ci nawigację po poniższych danych, przygotowaliśmy krótki "dekoder" wskaźników, które realnie definiują standard Twojego mieszkania:
| Parametr | Co oznacza w praktyce? | Dlaczego jest ważny? |
| EU (Energia Użytkowa) | Standard "Termosu" | Pokazuje, jak skutecznie budynek zatrzymuje ciepło. Im niższy wynik, tym lepsza izolacja ścian i okien. |
| EK (Energia Końcowa) | Prognoza Rachunków | To ilość energii, za którą faktycznie zapłacisz. Uwzględnia izolację oraz sprawność Twojego systemu grzewczego. |
| EP (Energia Pierwotna) | Wycena Nieruchomości | Określa wpływ budynku na środowisko. Niski wskaźnik to tarcza przed podatkami klimatycznymi i wyższa cena przy sprzedaży. |
| CO₂ (Emisja) | Ślad Węglowy | Informuje o czystości źródła ciepła. Kluczowy parametr dla osób starających się o tzw. "zielone kredyty hipoteczne". |
| OZE (Udział Odnawialny) | Niezależność | Informuje, jaka część energii pochodzi z darmowych źródeł (słońce, wiatr). To Twoje zabezpieczenie przed skokami cen mediów. |
Średnie wartości wskaźników dla Radomia
Zanim zagłębimy się w szczegółowy ranking konkretnych adresów, warto spojrzeć na "energetyczny środek ciężkości" radomskiego rynku nieruchomości. Na podstawie analizy 8 certyfikatów z naszej bazy, średnie parametry dla miasta kształtują się następująco:
Średnie wartości wskaźników - RadomRanking "Szczelności" budynków w Radomiu (Zestawienie EU)
| Top 5: Najniższe EU (Najlepsza izolacja) | EU [kWh/m2⋅r] | Top 5: Najwyższe EU (Największe straty) | EU [kWh/m2⋅r] |
| ul. Wyścigowa 12/28 (2012) | 64,91 | ul. Rwańska 17 (1900) | 248,87 |
| ul. Adolfa Warskiego 10/18 (1985) | 77,34 | ul. Młodzianowska 152 (1960) | 139,11 |
| ul. Zofii Holszańskiej 3/13 (2018) | 82,26 | ul. Szklana 12 (1980) | 118,31 |
| ul. Grodzka 5/18 (2015) | 83,15 | ul. Wierzbicka 12 (1985) | 106,77 |
| ul. Limanowskiego 26/30 (1970) | 87,73 | ul. Witolda 7/12 (2010) | 92,51 |
- Lider nieoczywisty: Mieszkanie przy ul. Wyścigowej 12/28, mimo że pochodzi z 2012 roku, deklasuje nowsze inwestycje wynikiem 64,91 $kWh/m^2 \cdot rok$. To dowód na to, że w Radomiu solidne budownictwo sprzed dekady może konkurować z najnowszymi standardami.
- Historyczny balast: Kamienica przy ul. Rwańskiej 17 z 1900 roku to energetyczny "biegun zimna" w naszym zestawieniu. Wynik niemal 250 jednostek bez modernizacji oznacza, że straty ciepła są tam blisko 4-krotnie wyższe niż na Wyścigowej.
- Potencjał modernizacji: Zaskakująco dobrze wypada blok przy ul. Limanowskiego z 1970 roku (87,73). To pokazuje, że radomskie osiedla po rzetelnej termomodernizacji potrafią "trzymać ciepło" lepiej niż niektóre bloki z lat 80. czy 90.
- Współczesny standard: Nowsze adresy, jak Holszańskiej czy Grodzka, stabilizują się w przedziale 82–83 jednostek, co wyznacza bezpieczny i przewidywalny poziom dla lokalnego rynku nieruchomości.
Dom jednorodzinny czy mieszkanie w Radomiu? Porównanie kosztów energii i efektywności
Zestawienie to pokazuje różnice w wydajności w zależności od przeznaczenia budynku. Dane z Radomia sugerują, gdzie technologie oszczędnościowe są wdrażane najskuteczniej.
| Typ zabudowy | Średnia EK (Rachunki) | Średnia EP (Środowisko) | Udział OZE | Średnia Emisja CO2 |
| Dom Jednorodzinny | 41,9 | 82,2 | 0,00% | 0,03 t |
| Mieszkanie w bloku | 159,41 | 158,28 | 0,12% | 0,05 t |
Rozkład klas energetycznych w Radomiu
| Klasa Energetyczna (EP) | Liczba budynków | Charakterystyka i prognoza |
| Klasa A (EP < 70) | 0 | Standard pasywny. Na ten moment to "Święty Graal" radomskiego rynku – rzadki i niezwykle pożądany. |
| Klasa B (70 – 150) | 8 | Standard po modernizacji. Bezpieczna przystań dla portfela; budynki o poprawnej izolacji. |
| Klasa C (EP > 150) | 7 | Budynki wymagające audytu. Wyższe zużycie i ryzyko przyszłych opłat emisyjnych. |
Zestawienie nieruchomości o najniższej emisji CO₂ w Radomiu
| Adres nieruchomości | Emisja CO₂ [t/m²·rok] | Udział OZE |
| ul. 25 Czerwca 4/6 | 0,0245 | 0% |
| ul. Filtrowa 11/13 | 0,0277 | 0% |
| ul. Filtrowa 11/13 | 0,0301 | 0% |
| ul. Filtrowa 11/13 | 0,0322 | 0% |
| ul. Żeromskiego 21/23 | 0,0345 | 0% |
Relacja wieku budynku do ekologii w Radomiu
Relacja wieku budynku do ekologii - RadomKoszty ogrzewania a metraż mieszkania w Radomiu – Czy większe znaczy droższe? (Metraż vs EK)
| Kategoria nieruchomości | Średnie EK | Lider oszczędności (Najniższe EK) | Najwyższe EK w kategorii |
| Małe (Kawalerki, do 35 m²) | 130,27 | ul. Stefana Batorego (86,7) | ul. Ostrowiecka (173,9) |
| Średnie (36–55 m²) | 125,67 | ul. Przeskok (111,4) | ul. Ks. Sedlaka (133,9) |
| Duże (Rodzinne, 56–90 m²) | 145,85 | ul. Zegara Słonecznego (94,4) | ul. Piłsudskiego (236,8) |
| Premium / Domy (> 90 m²) | 210,23 | ul. Bracka (105,8) | ul. Radiowa (358,7) |
- Paradoks „taniej” kawalerki: Choć najmniejsze lokale mają średnio umiarkowane EK (130,27 kWh/m²·rok), rozpiętość wyników jest ogromna. Przykład ul. Stefana Batorego (86,7) pokazuje, że małe lokum po termomodernizacji to świetna inwestycja, ale już ul. Ostrowiecka (173,9) ostrzega: bez odpowiedniej izolacji mała przestrzeń może być zaskakująco kosztowna.
- Pułapka dużego metrażu: Kategoria Premium w Radomiu wykazuje najwyższe średnie EK (210,23). Wynika to z obecności budynków o bardzo niskiej efektywności (np. ul. Radiowa z wynikiem 358,7). Jednak przykład ul. Brackiej (105,8) udowadnia, że duża powierzchnia wcale nie musi oznaczać wysokich kosztów, o ile budynek jest nowoczesny lub przeszedł gruntowny audyt.
- Efektywność „złotego środka”: Mieszkania średniej wielkości (36–55 m²) w Radomiu wypadają najlepiej pod względem średniego zużycia (125,67). Często są to lokale w blokach, które korzystają z tzw. ciepła systemowego i są otoczone innymi ogrzewanymi mieszkaniami, co naturalnie redukuje straty energii.
Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej w Radomiu?
Cenniki różnych firm są zróżnicowanie, jeśli chodzi o naszą ofertę, kwotą wyjściową jest cena 150 zł. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie, większa liczba zamówionych świadectw umożliwia negocjację ceny.
Odpowiemy na każde pytanie i każdą wątpliwość. Zachęcamy do kontaktu.
W razie braku dostępności audytorów, współpracujemy też z innymi firmami sporządzającymi świadectwo energetyczne w Radomiu.