Jeśli zamierzasz sprzedać lub wynająć mieszkanie w Krakowie, zapoznaj się z poniższym tekstem. Ta wiedza pozwoli Ci uniknąć wysokiej kary, wynikającej z nieznajomości nowych przepisów.
Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej w Krakowie?
Każdy, kto jest właścicielem nieruchomości, powinien wiedzieć, że od maja 2023 roku właściciele mieszkań i domów będą zobowiązani do tego, by przestrzegać nowelizacji dotyczącej posiadania świadectwa energetycznego. Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku ma różne nazwy, ale kluczowa jest jego zawartość, czyli dane dotyczące oceny efektywności energetycznej budynku. Jeśli na etapie sprzedaży lub wynajmu właściciel nie posiada takiego dokumentu, grozić mu mogą spore kary, które nakładane są przez nadzór budowlany lub policję.
Jak zdobyć świadectwo charakterystyki energetycznej w Krakowie?
Warto wiedzieć, że taki dokument może wystawić osoba posiadająca uprawnienia do opracowania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. W Krakowie firm, które się tym zajmują, jest sporo, dlatego tak ważne jest, by wybrać tę, która będzie odpowiadała potrzebom klienta, a przede wszystkim będzie budziła zaufanie.
Nasza firma wystawiła już setki świadectw, działa terminowo, zlecenia przyjmuje drogą telefoniczną lub przez formularz kontaktowy, dzięki czemu, można się z nami skontaktować o każdej porze.
Energetyczna mapa Krakowa 2026
Jako firma sporządzająca świadectwa charakterystyki energetycznej, przeanalizowaliśmy bazę naszych certyfikatów wystawionych dla krakowskich nieruchomości w ostatnich miesiącach. Wyniki naszego audytu obalają popularne mity: wiek budynku nie zawsze idzie w parze z wysokimi rachunkami, a nowoczesne apartamenty potrafią zaskoczyć energochłonnością.
Nasze dane to nie tylko suche liczby – to realny obraz tego, jak Kraków radzi sobie z wyzwaniami unijnej dyrektywy budynkowej. Aby ułatwić zrozumienie poniższych zestawień, przygotowaliśmy krótki przewodnik po wskaźnikach, które decydują o standardzie Twojego mieszkania:
| Parametr | Co oznacza w praktyce? | Dlaczego jest ważny? |
| EU (Energia Użytkowa) | Standard "Termosu" | Pokazuje, jak dobrze budynek jest zaizolowany. Im niższy wynik, tym mniej ciepła ucieka przez ściany i okna. |
| EK (Energia Końcowa) | Prognoza Rachunków | To ilość energii, za którą faktycznie zapłacisz. Uwzględnia nie tylko izolację, ale i sprawność Twojego pieca czy węzła cieplnego. |
| EP (Energia Pierwotna) | Wartość Nieruchomości | Określa wpływ na środowisko. Niski wskaźnik to bezpieczeństwo przed nowymi podatkami klimatycznymi i wyższa cena sprzedaży. |
| CO₂ (Emisja Emisyjna) | Ślad Węglowy | Informuje o czystości energii. Kluczowy parametr dla osób starających się o tzw. "zielone hipoteki". |
| OZE (Udział Odnawialny) | Niezależność | Informuje, jaka część energii pochodzi z darmowych źródeł (słońce, wiatr, ziemia). To Twoja tarcza przed wzrostem cen prądu i gazu. |
Średnie wartości wskaźników dla Krakowa
Zanim przejdziemy do szczegółowych rankingów adresów, warto spojrzeć na "energetyczny środek ciężkości" krakowskiego rynku nieruchomości.
Średnie wartości wskaźników KrakówWykres pokazuje, że w Krakowie najwyższą średnią wartość osiąga wskaźnik EK (121,55 kWh/m²·rok), a następnie EP (121,27 kWh/m²·rok) i EU (86,33 kWh/m²·rok). Z kolei udział OZE pozostaje bardzo niski i wynosi średnio 1,71%, a średnia wartość wskaźnika CO₂ to jedynie 0,04 t/m²·rok. Oznacza to, że w analizowanych danych dominują tradycyjne parametry energetyczne budynków, przy znikomym wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.
Ranking "Szczelności" budynków w Krakowie (Zestawienie EU)
Wskaźnik energii użytkowej (EU) mówi nam, jak dobrze budynek "trzyma ciepło". Im niższa wartość, tym lepsza izolacja i mniej mostków termicznych.
| Top 5: Najniższe EU (Najlepsza izolacja) | EU [kWh/m²·rok] | Top 5: Najwyższe EU (Największe straty) | EU [kWh/m²·rok] |
| ul. Juliusza Osterwy 43B (2025) | 29,62 | ul. Studencka 5A (1930) | 255,22 |
| ul. Narcyza Wiatra 10H (2025) | 30,11 | ul. Jana Palacha 9/44 (1978) | 253,33 |
| ul. Widokowa 5a (1990) | 34,31 | ul. Łobzowska 9/9 (1913) | 207,2 |
| ul. Pszczelna 32/25 (2021) | 36,57 | ul. Jana Palacha 3/27 (1975) | 153,89 |
| ul. Jubileuszowa 3 (2024) | 37,7 | ul. Królowej Jadwigi 292A (1980) | 143 |
Kluczowe wnioski:
Zaskakujący ewenement: Nieruchomość przy ul. Widokowej z 1990 roku osiągnęła rewelacyjny wynik 34,31 kWh/m²·rok, wyprzedzając najnowsze krakowskie realizacje z lat 2021–2024. To dowód na to, że doskonale przeprowadzona, kompleksowa termomodernizacja starszego obiektu pozwala mu konkurować ze standardami budownictwa pasywnego.
Kontrast epok: Różnica między ul. Widokową (1990 r.) a domem przy ul. Królowej Jadwigi (1980 r.) jest kolosalna – zapotrzebowanie na energię w tym drugim jest ponad 4-krotnie wyższe (143,00 kWh/m²·rok). To pokazuje, że sam wiek budynku z końca XX wieku to nie wszystko; bez odpowiednich inwestycji straty ciepła mogą drastycznie obciążać domowy budżet.
Wyzwanie rewitalizacji: Budynki na szczycie negatywnego rankingu (ul. Studencka, ul. Łobzowska) to przedwojenne kamienice, które mimo swojego historycznego uroku i świetnej lokalizacji, bez głębokiej termomodernizacji pozostają najbardziej wymagającymi energetycznie punktami na mapie Krakowa. Dołącza do nich również wielka płyta (np. ul. Jana Palacha), gdzie wciąż widać ogromne pole do poprawy efektywności.
Nowa fala oszczędności: Najnowsze krakowskie projekty z lat 2024-2025, takie jak inwestycje przy ul. Juliusza Osterwy czy Narcyza Wiatra, stabilnie utrzymują bardzo rygorystyczne wyniki w okolicach 29-30 jednostek. Staje się to nowym, niezwykle oszczędnym i ekologicznym standardem dla deweloperskiego rynku nieruchomości pod Wawelem.
Dom jednorodzinny czy mieszkanie w Krakowie? Porównanie kosztów energii i efektywności
| Typ zabudowy | Średnia EK (Rachunki) [kWh/m²·rok] | Średnia EP (Środowisko) [kWh/m²·rok] | Udział OZE | Średnia Emisja CO₂ |
| Dom Jednorodzinny | 89,16 | 96,87 | 11,06% | 0,02 t |
| Mieszkanie w bloku | 126,75 | 125,18 | 0,22% | 0,04 t |
| Biurowce / Usługi* | Brak danych w próbie | Brak danych w próbie | Brak danych | Brak danych |
*Aktualna próba danych dla Krakowa obejmuje wyłącznie budownictwo mieszkalne.
Wniosek: Domy jednorodzinne w Krakowie okazują się średnio znacznie tańsze w eksploatacji (współczynnik EK na poziomie ok. 89 kWh/m²·rok) niż mieszkania w blokach (ok. 127 kWh/m²·rok). Głównym powodem takich różnic nie jest sama konstrukcja, lecz technologia i nowoczesne rozwiązania – właściciele domów znacznie częściej inwestują w odnawialne źródła energii (pompy ciepła, fotowoltaika), co widać w wyraźnie wyższym udziale OZE (ponad 11%). Z kolei budownictwo wielorodzinne w Krakowie wciąż opiera się głównie na cieple systemowym (np. miejska sieć ciepłownicza) lub kotłowniach gazowych, co przy niemal zerowej własnej produkcji zielonej energii (0,22%) przekłada się na wyższe wskaźniki zapotrzebowania na energię końcową i wyższy ślad węglowy.
Rozkład klas energetycznych w Krakowie
Podobnie jak w przypadku urządzeń AGD, budynki również posiadają swoje „klasy wydajności”. Kluczowym parametrem jest tutaj EP (Energia Pierwotna), który informuje nas, jak wiele nieodnawialnych zasobów (węgla, gazu) pochłania nieruchomość.
Zamiast analizować każdy adres z osobna, podzieliliśmy krakowski rynek na trzy czytelne grupy. To zestawienie pokazuje, jak duża część zasobów mieszkaniowych w Krakowie jest już gotowa na nadchodzące zmiany przepisów, a które lokalizacje będą wymagały nakładów na termomodernizację.
Co oznaczają poszczególne klasy?
Klasa A (Liderzy wydajności): To budynki, które już dziś spełniają wyśrubowane normy przyszłości. Charakteryzują się minimalnym wpływem na środowisko i często posiadają własne, odnawialne źródła energii. Przykładem są nowoczesne i energooszczędne inwestycje przy ul. Jubileuszowej czy ul. Na Mostkach.
Klasa B (Standard rynkowy): Najliczniejsza grupa w Krakowie. Są to solidne budynki, najczęściej nowsze realizacje lub te po przeprowadzonej termomodernizacji, które gwarantują stabilne koszty życia. W tej grupie znajdziemy m.in. nieruchomości przy ul. Borkowskiej czy ul. Tomickiego.
Klasa C (Budynki wymagające uwagi): Obiekty o wysokim zapotrzebowaniu na energię, często ze względu na nieefektywne źródła ciepła lub braki w izolacji. Adresy takie jak ul. Stefana Stolarza czy ul. Zarzecze znalazły się w tej kategorii, co może sugerować wyższe rachunki w przyszłości.
Zestawienie ilościowe na podstawie analizy blisko 95 świadectw energetycznych z krakowskiej bazy:
| Klasa Energetyczna (EP) | Liczba budynków | Charakterystyka i prognoza |
| Klasa A (EP < 70) | 8 | Standard niskoemisyjny i pasywny. Nieruchomości o najwyższej wartości rynkowej, odporne na wzrosty cen paliw kopalnych. |
| Klasa B (70 – 150) | 73 | Standardowy budynek po modernizacji lub z nowszego rocznika. Bezpieczny wybór dla mieszkańców; budynki o poprawnej izolacji i sprawnych instalacjach. |
| Klasa C (EP > 150) | 13 | Budynki o wysokim zużyciu. Obiekty wymagające audytu energetycznego i inwestycji w poprawę efektywności (np. wymianę źródła ciepła lub ocieplenie). |
Podsumowanie analizy klas: Powyższe dane niosą optymistyczny przekaz – aż 86% badanych nieruchomości w Krakowie mieści się w standardzie A lub B, co świadczy o rosnącej jakości nowego budownictwa oraz skali przeprowadzanych termomodernizacji w mieście. Jednak obecność 13 obiektów w Klasie C to sygnał ostrzegawczy dla inwestorów. W dobie rosnącej wagi certyfikatów energetycznych przy wycenie mieszkań, budynki z EP powyżej 150 mogą stać się trudniejsze do sfinansowania przez banki (ze względu na brak kwalifikacji do tzw. "zielonych hipotek") i zdecydowanie droższe w utrzymaniu ze względu na potencjalne unijne opłaty emisyjne.
Dla kupującego wniosek z krakowskiego rynku jest prosty: Klasa A to inwestycja w spokój, natomiast Klasa C to wyraźne pole do twardej negocjacji ceny.
Zestawienie nieruchomości o najniższej emisji CO₂ w Krakowie
W dobie zaostrzających się norm środowiskowych i planowanych opłat od emisji dla budynków, wskaźnik CO₂ staje się jednym z najważniejszych parametrów w świadectwie energetycznym. Informuje on o tym, jak duży ślad węglowy generuje każdy metr kwadratowy danej nieruchomości. Wybór lokalu o niskiej emisji to nie tylko kwestia troski o klimat i czyste powietrze w Krakowie, ale także realna ochrona wartości nieruchomości przed przyszłymi „podatkami klimatycznymi” oraz łatwiejszy dostęp do tzw. zielonych hipotek.
Poniżej prezentujemy 5 adresów z naszej bazy dla regionu krakowskiego, które osiągnęły rekordowo niskie wyniki emisji dwutlenku węgla.
| Adres nieruchomości | Emisja CO₂ [t/m²·rok] | Udział OZE |
| ul. Juliusza Osterwy 43B (2025) | 0,0078 | 51,87% |
| ul. Widokowa 5a, Kryspinów (1990) | 0,0082 | 0,00% |
| ul. Jubileuszowa 3 (2024) | 0,0102 | 76,14% |
| ul. Władysława Łokietka 230/5 (2019) | 0,015 | 0,00% |
| Orłówka 25, Izdebnik (2009) | 0,0175 | 15,56% |
Analiza liderów rankingu pozwala wyciągnąć kilka kluczowych wniosków dla świadomego nabywcy:
Juliusza Osterwy jako wzorzec: Wynik na poziomie 0,0078 t/m²·rok to wartość rewelacyjnie niska. Oznacza to, że budynek ten praktycznie nie emituje gazów cieplarnianych do atmosfery w procesie bieżącej eksploatacji. To absolutna elita krakowskiego budownictwa, wyznaczająca kierunek dla całego lokalnego rynku deweloperskiego.
Rola OZE i nowoczesnej technologii: Przykład ul. Jubileuszowej (ponad 76% OZE) oraz Osterwy (blisko 52%) pokazuje, jak kluczowe są odnawialne źródła energii – np. instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła – by realnie obniżyć ślad węglowy do minimum. Z kolei lokalizacje takie jak ul. Widokowa (Kryspinów) i Łokietka udowadniają, że perfekcyjna termoizolacja i nowoczesne, niskoemisyjne systemy grzewcze pozwalają osiągnąć ekologiczne standardy na mistrzowskim poziomie nawet przy braku instalacji OZE.
Nowoczesne budownictwo i głęboka termomodernizacja górą: Liderzy zestawienia to w zdecydowanej większości nieruchomości wybudowane niedawno (2019, 2024, 2025). Co niezwykle istotne, w rankingu znalazł się jednak dom z 1990 roku, co dobitnie udowadnia, że świetnie przeprowadzona termomodernizacja pozwala starszemu budynkowi osiągnąć wskaźniki dorównujące najnowocześniejszym krakowskim inwestycjom.
Wartość rynkowa: Budynki z tak niską emisją (poniżej 0,02 t) już dziś są postrzegane przez banki jako aktywa o najniższym ryzyku transformacji klimatycznej. W najbliższych latach ten parametr będzie kluczowy przy wycenie krakowskich mieszkań, ich atrakcyjności na rynku wtórnym i kosztach kredytowania.
Relacja wieku budynku do ekologii w Krakowie
Poniższy wykres bąbelkowy pokazuje, jak w krakowskim budownictwie zmienia się zależność między rokiem powstania nieruchomości, wskaźnikiem EP (Energia Pierwotna) oraz udziałem odnawialnych źródeł energii. Na osi poziomej przedstawiono rok budowy, na osi pionowej wartość wskaźnika EP, natomiast wielkość bąbelków obrazuje procentowy udział OZE. Taka forma prezentacji pozwala jednym rzutem oka ocenić historyczną zmianę efektywności energetycznej krakowskich budynków oraz skalę wykorzystania nowoczesnych, proekologicznych rozwiązań na przestrzeni lat.
Relacja wieku budynku do ekologii KrakówNa wykresie widać, że nowsze budynki w Krakowie zazwyczaj osiągają niższe wartości wskaźnika EP (co wyraźnie ukazuje opadająca linia trendu), co wskazuje na coraz lepszy standard energetyczny nowopowstających inwestycji. Jednocześnie to właśnie wśród obiektów zbudowanych po 2010 roku zaczynają pojawiać się większe bąbelki, a więc zdecydowanie wyższy udział OZE. Oznacza to, że wraz z ewolucją i rozwojem budownictwa, obok lepszej izolacji rośnie znaczenie nowoczesnych, odnawialnych źródeł energii (takich jak fotowoltaika czy pompy ciepła). Choć w historycznych budynkach udział OZE wynosi najczęściej równe 0%, na krakowskim rynku nadal zauważamy duże zróżnicowanie pomiędzy poszczególnymi nowszymi projektami deweloperskimi.
Koszty ogrzewania a metraż mieszkania w Krakowie - Czy większe znaczy droższe? (Metraż vs EK)
Powszechnie uważa się, że małe mieszkania są „tanie”, a duże domy „drogie” w utrzymaniu. Nasza analiza krakowskich świadectw energetycznych obala ten mit. Dane pokazują jasno: standard technologiczny budynku bije na głowę sam metraż. W praktyce oznacza to, że nowoczesny i przestronny dom może generować nieporównywalnie niższe rachunki w przeliczeniu na metr kwadratowy niż nieduża kawalerka w starszym budownictwie.
Poniższa tabela przedstawia, jak wskaźnik energii końcowej (EK) – czyli ten, który bezpośrednio przekłada się na wysokość rachunków za prąd, gaz czy ciepło miejskie – rozkłada się w zależności od wielkości krakowskich nieruchomości.
| Kategoria nieruchomości | Średnie EK [kWh/m²·rok] | Lider oszczędności (Najniższe EK) | Najwyższe EK w kategorii |
| Małe (Kawalerki, do 35 m²) | 126,75 | ul. Kryniczna (74,0) | ul. Praska (206,1) |
| Średnie (36–55 m²) | 126,66 | ul. Wielicka (58,3) | ul. Jana Palacha (375,9) |
| Duże (Rodzinne, 56–90 m²) | 118,13 | ul. Odrowąża/Emilii Plater (76,7) | os. Krakowiaków (168,2) |
| Premium / Domy (> 90 m²) | 101,37 | ul. Narcyza Wiatra (17,0) | ul. Studencka (273,5) |
Analiza danych z krakowskiego rynku pozwala wyciągnąć trzy kluczowe wnioski dla każdego, kto planuje zakup lub wynajem lokalu pod Wawelem:
Paradoks „taniej” kawalerki: Najmniejsze lokale charakteryzują się średnio najwyższym zapotrzebowaniem na energię (ponad 126 kWh/m²·rok). Wynika to z faktu, że małe mieszkania w starszych zasobach często mają dużą powierzchnię ścian zewnętrznych w stosunku do małej kubatury, co przy braku nowoczesnej izolacji generuje znaczne straty ciepła.
Efekt skali w domach jednorodzinnych: Kategoria premium (powyżej 90 m²) może pochwalić się najniższym średnim wskaźnikiem EK (101,37). To przede wszystkim zasługa nowoczesnych technologii – domy i segmenty oddawane do użytku w ostatnich latach (jak lider zestawienia przy ul. Narcyza Wiatra z fenomenalnym wynikiem 17,0) korzystają z pomp ciepła, rekuperacji i fotowoltaiki, co sprowadza koszty energii do absolutnego minimum. Dużym obciążeniem w tej kategorii pozostają jedynie przedwojenne kamienice (np. ul. Studencka).
Pułapka rocznika: Przykład mieszkania przy ul. Zarzecze (EK na poziomie 137,2) z rocznika 2018 czy przy ul. Borkowskiej (EK 156,3) z 2009 roku pokazuje, że stosunkowo młoda inwestycja z XXI wieku może być energetyczną pułapką, w której zużycie przewyższa zapotrzebowanie niejednego wielkiego domu. To dowód na to, że przed podpisaniem umowy należy dokładnie weryfikować świadectwo charakterystyki energetycznej, a nie tylko datę budowy bloku.
Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej w Krakowie?
Nasze cenniki dopasowujemy do indywidualnych zleceń, a ceny zaczynają się już od ok. 150 zł. Przy zamówieniu większej liczby świadectw, zachęcamy do negocjowania ostatecznej ceny.
Jeśli nie jesteś przekonany, czy jesteśmy firmą dla Ciebie, skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na każde pytanie, by rozwiać Twoje wątpliwości.
W razie braku dostępności audytorów, współpracujemy też z innymi firmami sporządzającymi świadectwo energetyczne w Krakowie.