Co jest potrzebne do świadectwa energetycznego ?

Co jest potrzebne do świadectwa energetycznego ?

Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub mieszkania jeszcze do niedawna nie dotyczył wszystkich właścicieli nieruchomości. Obecnie brak takiego dokumentu może uniemożliwić przeprowadzenie transakcji sprzedaży nieruchomości bądź jego wynajęcie, a dodatkowo grozi karą grzywny w wysokości do pięciu tysięcy złotych.  Czym dokładnie jest świadectwo energetyczne i na podstawie jakich danych jest ono sporządzane?

Świadectwo energetyczne - najważniejsze informacje

Świadectwo charakterystyki energetycznej wskazuje ilość energii niezbędnej na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenia, dzięki czemu możliwe jest oszacowanie rocznego kosztu utrzymania nieruchomości, związanego z jej zapotrzebowaniem na energię. 

Wzór świadectwa określony jest w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju. Dokument sporządzony musi być zgodnie z obowiązującym wzorem, przez uprawnionego do tego audytora energetycznego, w formie papierowej lub elektronicznej. Swoją ważność zachowuje przez 10 lat, przy czym przeprowadzenie prac, mających wpływ na zużycie energii w budynku (na przykład wymiana okien) wiąże się z koniecznością przygotowania nowego dokumentu. 

Świadectwo, zgodnie z obowiązującym wzorem, powinno wskazywać:

  1. rodzaj i przeznaczenie budynku,
  2. rok oddania nieruchomości do użytkowania,
  3. położenie nieruchomości,
  4. powierzchnię użytkową budynku lub jego części,
  5. powierzchnię ogrzewaną lub chłodzoną.

Podstawową częścią świadectwa energetycznego są wskaźniki charakterystyki energetycznej nieruchomości dotyczące:

  1. rocznego zapotrzebowania na energię użytkową,
  2. rocznego zapotrzebowania na energię końcową,
  3. rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię powrotną,
  4. jednostkowej wielkości emisji CO2,
  5. udziału odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową.

Kiedy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe?

Obecnie obowiązujące przepisy (ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków z późniejszymi zmianami) nakładają na właścicieli nieruchomości obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej w przypadku zamiaru sprzedaży lub wynajęcia budynku bądź jego części. Dodatkowo aktualne świadectwo energetyczne będzie niezbędne w momencie składania przez inwestora zawiadomienia o zakończeniu prac budowlanych lub wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie nieruchomości. Wyjątkiem są domy do 70 m kw.  zabudowy do własnych celów mieszkaniowych. Nieruchomości przeznaczone na własny użytek również nie są objęte obowiązkiem posiadania świadectwa energetycznego.

Jakie dane do świadectwa energetycznego?

W celu przygotowania świadectwa charakterystyki energetycznej nieruchomości audytorowi przekazać należy dane, na podstawie których będzie on w stanie wyliczyć całkowite zapotrzebowanie na energię, umożliwiające użytkowanie nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem. Dane, które będą niezbędne audytorowi, to przede wszystkim: 

  1. adres nieruchomości, 
  2. zdjęcia budynku,
  3. rok budowy budynku,
  4. określenie piętra, na którym znajduje się mieszkanie,
  5. wskazanie ilości pięter w budynku,
  6. określenie źródła ciepła, ciepłej wody użytkowej i energii elektrycznej  CO i CWU,
  7. rodzaj wentylacji, 
  8. rodzaj okien,
  9. budowa i grubość ścian zewnętrznych,
  10. zwymiarowany rzut lokalu
  11. dane, których nie posiadamy, zwłaszcza te, dotyczące budynku wielorodzinnego w przypadku, gdy świadectwo sporządzane jest dla mieszkania, poprosić możemy zarządcę nieruchomości.

Zlecając przygotowanie świadectwa, warto pamiętać o tym, aby dopytać, jaki dokładnie informacje mogą okazać się niezbędne. Jeżeli zależy nam na czasie oraz najwyższej jakości realizacji usługi, najlepiej będzie zwrócić się do firmy Audytowo, specjalizującej się w sporządzaniu świadectw charakterystyki energetycznej wszystkich typów nieruchomości. Świadectwo przygotowywane jest przez certyfikowanego audytora na podstawie rozmowy telefonicznej w ciągu maksymalnie czterech dni, a często już w 24 godziny od momentu zlecenia usługi.

Oceń artykuł

Jakich danych potrzebujemy do świadectwa energetycznego?
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Zaczynamy

Audytowo gwarantuje szybkie wykonanie certyfikatu, nawet w 24h. Działamy w całej Polsce.