Obowiązek posiadania świadectwa energetycznego przez budynki
Przygotowując dokumenty na potrzeby umowy sprzedaży lub najmu nieruchomości dobrze jest sprawdzić, czy wśród tych posiadanych przez nas jest świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, które jest bezwzględnie wymagane w przypadku, gdy zawarta ma zostać umowa sprzedaży lub najmu domu bądź mieszkania. Jaką formę ma świadectwo energetyczne budynku, kto może je przygotować i czy jego posiadanie zawsze jest konieczne?
Czym jest świadectwo energetyczne?
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku lub jego części wskazuje wielkość zapotrzebowania budynku na energię w oparciu o zużywaną na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenia energię, wyliczoną w ściśle określony w przepisach sposób, według wzoru, który znajduje się w odpowiednim Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii.
Świadectwo energetyczne sporządzane jest przez uprawnionego audytora w oparciu o uzyskane od właściciela mieszkania lub domu informacje, dotyczące podlegającej audytowi nieruchomości, w tym przede wszystkim:
- adres nieruchomości,
- zdjęcia budynku, w tym elewacji frontowej i otoczenia,
- rok budowy domu,
- piętro, na którym znajduje się mieszkanie (jeżeli audyt dotyczy lokalu mieszkalnego ),
- ilość pięter w budynku wielorodzinnym,
- określenie źródła ciepła, ciepłej wody użytkowej i energii elektrycznej,
- wskazanie rodzaju wentylacji,
- określenie rodzaju okien,
- informacja na temat budowy i grubości ścian zewnętrznych.
- konieczne będzie też przekazanie audytorowi rzutu lokalu.
Obowiązek posiadania świadectwa energetycznego dla nieruchomości przeznaczonej na sprzedaż lub wynajem wynika z Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków z 2014 roku, nowelizowanej w ostatnich latach w celu jej dostosowania do obowiązujących w Unii Europejskiej przepisów. Celem wprowadzenia takiego obowiązku było też zwiększenie społecznej świadomości dotyczącej możliwości (i konieczności) oszczędzania energii w budynkach. Jednocześnie obowiązujące przepisy służą promowaniu energooszczędnego budownictwa, a nieruchomości energooszczędne cieszą się coraz większym zainteresowaniem nabywców i najemców.
Kiedy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe?
Świadectwo energetyczne jest bezwzględnie wymagane w sytuacji, gdy posiadaną nieruchomość (dom lub mieszkanie) planujemy sprzedać lub wynająć. W tym przypadku jako właściciele nieruchomości zobowiązani będziemy przekazać świadectwo nabywcy bądź okazać je najemcy. Tego prawa kupujący ani wynajmujący nie ma możliwości się zrzec.
Przepisy nakładają obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej także na inwestorów - dokument jest niezbędny na potrzeby zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego oraz wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie (z wyjątkiem domów do 70 m kw. zabudowy).
Świadectwo może być przekazane zamawiającemu w formie papierowej bądź elektronicznej (opatrzone numerem nadanym w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków oraz kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym osoby uprawnionej), a jego ważność to 10 lat (pod warunkiem braku prowadzenia prac, mających wpływ na charakterystykę energetyczną budynku).
Jakie budynki nie muszą mieć świadectwa energetycznego?
Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków przewiduje wyłączenia z obowiązku posiadania świadectwa energetycznego. Dokument nie jest wymagany dla budynku:
- podlegającego ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,
- używanego jako miejsce kultu i do działalności religijnej,
- przemysłowego oraz gospodarczego niewyposażonego w instalacje zużywające energię z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego,
- mieszkalnego przeznaczonego do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku (czyli budynki letniskowe),
- o powierzchni użytkowej poniżej 50 m kw.,
- dla gospodarstw rolnych o wskaźniku ep określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kwh/(m2∙rok).
Świadectwo energetyczne nie jest wymagane również dla nieruchomości przeznaczonych na własny użytek oraz w przypadku kiedy inwestor nie ma obowiązku złożenia do nadzoru budowlanego zawiadomienia o zakończeniu budowy.