Paszport energetyczny dla mieszkania i domu - co to takiego?

Paszport energetyczny dla mieszkania i domu - co to takiego?

Nie wszystkie terminy związane z nieruchomościami i branżą budowlaną są jasne dla osób spoza tego środowiska. Jednym z nich jest paszport energetyczny, który często budzi zdumienie i zakłopotanie. W poniższym artykule przybliżymy to pojęcie i wyjaśnimy, dlaczego ten dokument jest tak istotny oraz kogo obowiązuje.

Paszport energetyczny – co to takiego?

Paszport energetyczny to dokument wskazujący zapotrzebowanie budynku na energię, która jest niezbędna do jego ogrzania, oświetlenia, a także do wentylacji i klimatyzacji. Wymiennie nazywa się ten dokument świadectwem charakterystyki energetycznej. Świadectwo jest ważne 10 lat od momentu jego sporządzenia. Można je wyrobić w każdej chwili, zlecając przeprowadzenie bilansu energetycznego kompetentnej i uprawnionej do tego osobie. Należy pamiętać, że za brak tego dokumentu grozi wysoka kara – nawet około 5 tysięcy złotych. Wysokość grzywny zależy od różnych czynników, typu lokalizacja bądź wielkość lokalu. Chcąc zatem uniknąć nieprzyjemności i kłopotów warto zgłosić się do specjalisty i zlecić analizę.

Kto powinien posiadać paszport energetyczny?

Aktualnie takie świadectwo jest wymagane do zawiadomienia o ukończeniu budowy oraz do uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku. Ponadto wymaga się go także przy budynkach o powierzchni większej niż 500 m2, które mają mieć przeznaczenie gospodarcze bądź przemysłowe. Co ważne, to właściciel takiego budynku musi umieścić kopię paszportu energetycznego w widocznym miejscu na terenie nieruchomości. Poza tym jeśli osoba posiadająca na własność dom, albo mieszkanie będzie chciała wynająć, lub sprzedać lokal, to również musi zlecić przygotowanie dokumentu. Takie świadectwo trzeba bezwzględnie okazać nowemu nabywcy, czy lokatorowi. To samo tyczy się dewelopera i rynku pierwotnego – kupujący mają prawo do zapoznania się z certyfikatem energetycznym swojego lokalu.

Czy paszport energetyczny jest ważny?

Od razu odpowiadamy, że paszport energetyczny stanowi bardzo istotny dokument. Dzięki niemu właściciel lokalu, albo jego najemca jest w stanie sprawdzić, jakie jest zapotrzebowanie nieruchomości w energię. Tym samym może określić szacunkowe wydatki związane z energią, zarówno tą umyślenie wykorzystywaną, jak i traconą np. przez nieszczelne okna bądź drzwi. 

Oceń artykuł

Czym jest paszport energetyczny mieszkania/domu?
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Zaczynamy

Audytowo gwarantuje szybkie wykonanie certyfikatu, nawet w 24h. Działamy w całej Polsce.