Świadectwo charakterystyki energetycznej u Audytowo.com - co warto wiedzieć?

Świadectwo charakterystyki energetycznej u Audytowo.com - co warto wiedzieć?

Świadectwo charakterystyki energetycznej (ŚCE) to dokument niezbędny dla każdego, kto sprzedaje lub wynajmuje nieruchomość. Bardzo ważnym aspektem jest też konieczność posiadania tego dokumentu w momencie aneksowania istniejących umów najmu.

Świadectwo charakterystyki energetycznej u Audytowo.com - co warto wiedzieć?

Świadectwo charakterystyki energetycznej (ŚCE) to dokument niezbędny dla każdego, kto sprzedaje lub wynajmuje nieruchomość. Bardzo ważnym aspektem jest też konieczność posiadania tego dokumentu w momencie aneksowania istniejących umów najmu. ŚCE musi posiadać każda nieruchomość, która ma księgę wieczystą. Jeśli nieruchomość nie ma księgi wieczystej, świadectwo nie jest konieczne, ale warto je mieć, ponieważ podczas ewentualnej sprzedaży czy przy wynajmie nieruchomości ŚCE może być wymagane przez nabywcę lub najemcę.

Co grozi za brak świadectwa energetycznego?

Nowelizacja przepisów dotyczących ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, wprowadza sankcję, za brak posiadania świadectwa energetycznego w trakcie sprzedaży lub podczas wynajmu nieruchomości. Jest to grzywna w wysokości nawet kilku tysięcy złotych. Brak świadectwa energetycznego odnotowuje notariusz w akcie notarialnym i informuje o rygorze zagrożenia grzywną, ale umowa najmu czy sprzedaż nieruchomości jest możliwa. Kwestia dotycząca wyegzekwowania nałożonej grzywny jest uzależniona od tego, czy o sprawie zostanie powiadomiona odpowiednia jednostka. W prostym podsumowaniu, kary może nałożyć sąd na wniosek osoby, która świadectwa energetycznego nie otrzymała.

Realizacja – jak wygląda świadectwo energetyczne?

Audytowo.com to firma, która działa na terenie całej Polski. Zrealizujemy zlecenie w satysfakcjonujących terminach, gdyż mamy spore doświadczenie w branży związanej z nieruchomościami. Działamy od wielu lat i wykonaliśmy już tysiące ŚCE, które pozwalają nam czuć się pewnie w dziedzinie dotyczącej świadectw energetycznych. Nasze świadectwa wykonujemy w oparciu o program Audytor OZC (Obliczeniowe Zapotrzebowanie na Ciepło). Jest to program, dzięki któremu można wygenerować czytelne raporty, które skrupulatnie przedstawiają dane, dotyczące zużycia energii według najbardziej aktualnych norm. Zrealizowana usługa sprawia, że ŚCE znajduje się w formie elektronicznej u klienta i w bazie rządowej.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne i jak można je zamówić?

Widełki, jakie jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom są bardzo atrakcyjne. Posiadamy konkurencyjne ceny, które zaczynają się od 200-300 zł brutto (cena uwzględnia VAT). Jeśli zaś chodzi o zamówienie ŚCE dla wielu mieszkańców (np. wspólnoty), oferujemy zniżkę. Co więcej, oferujemy szybkie realizacje, wysoką jakość i profesjonalne podejście do każdego klienta. Świadectwo energetyczne możesz zamówić u nas bez wychodzenia z domu, w wolnej chwili, dopasowując się do własnych potrzeb i oszczędzając swój czas, który jest najcenniejszą walutą.

Ile ważne jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo charakterystyki energetycznej zgodnie z obowiązującym prawem jest ważne przez 10 lat od momentu jego stworzenia. Natomiast certyfikaty energetyczne, które zostały sporządzone przed nowelizacją ustawy, czyli przed 28 kwietnia 2023 roku, obowiązują dokładnie przez taki okres, na jaki zostały przygotowane. Należy, jednak podkreślić, że świadectwo traci swoją ważność w sytuacji przeprowadzenia robót budowlanych, czy instalacyjnych, które mają wpływ na charakterystykę energetyczną lokalu – przykładowo wymiana drzwi bądź okien, docieplenie mieszkania, albo zmiana źródeł ciepła.

Wprowadzone ulepszenia zazwyczaj znacząco wpływają na certyfikat energetyczny. W powyższej sytuacji właściciel nieruchomości powinien ponownie zlecić przeprowadzenie bilansu energetycznego danego lokalu. Po uzyskaniu nowego świadectwa, w przypadku najmu bądź sprzedaży, obowiązkowe jest przekazanie aktualnego dokumentu stronie kupującej, czy najmującej. Jeśli, jednak właściciel zamierza wyłącznie samodzielnie korzystać ze swojego domu, czy mieszkania, to nie musi występować o świadectwo energetyczne – ani po upływie ważności bieżącego, ani po dokonaniu wcześniej opisanych prac remontowych.

Lista osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej 

Wykaz osób, które są uprawnione do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej znajduje się w Rejestrze Osób Uprawnionych do Sporządzania Świadectw Charakterystyki Energetycznej dostępnej na stronie: https://rejestrcheb.mrit.gov.pl/rejestr-uprawnionych. Wspomniana lista wskazuje specjalistów, którzy posiadają właściwe uprawnienia, wiedzę oraz kwalifikacje do analizy aspektów energetycznych w kontekście budynków. Z rejestru mogą korzystać zarówno osoby prywatne, jak i fachowcy, działający w branży nieruchomości. W związku z nowelizacją prawa, właściciel lokalu ma obowiązek przekazania stronie kupującej, lub najmującej nieruchomość, świadectwo charakterystyki energetycznej.

Dzięki rejestrowi będzie mógł bez problemu odszukać osobę właściwą do przeprowadzenia bilansu energetycznego oraz sporządzenia profesjonalnego świadectwa charakterystyki energetycznej. Odradzamy korzystanie z innych stron internetowych do weryfikacji audytora, gdyż jedynie oficjalna strona wskazuje prawidłową listę. Na wskazanej powyżej stronie specjalistę można między innymi wyszukać po jego imieniu i nazwisku. Należy pamiętać, że tylko profesjonalista z odpowiednimi uprawnieniami będzie mógł wystawić właściwy dokument, który będzie miał moc prawną.

Zachęcamy do kontaktu!

Oceń artykuł

Świadectwo charakterystyki energetycznej u Audytowo.com - co wart
Średnia 5/5 na podstawie 6 opinii.

Zaczynamy

Audytowo gwarantuje szybkie wykonanie certyfikatu, nawet w 24h. Działamy w całej Polsce.