Świadectwo energetyczne a pozwolenie na użytkowanie - co warto wiedzieć?

Świadectwo energetyczne a pozwolenie na użytkowanie -  co warto wiedzieć?

Zamierzasz kupić nową inwestycję, która została wybudowana przez dewelopera – uważaj, ponieważ świadectwo charakterystyki energetycznej jest kolejnym niezbędnym dokumentem, który musi znaleźć się w dokumentacji dewelopera.

Świadectwo energetyczne a pozwolenie na użytkowanie – czym są te dokumenty?

Od maja 2023 roku weszły w życie nowe przepisy, które w szczegółowy sposób doprecyzowują, w jakich sytuacjach należy posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej. Najistotniejszy zapis wskazuje, że posiadanie tego dokumentu konieczne jest w trakcie zawierania umowy kupna-sprzedaży nieruchomości lub podczas wynajmu inwestycji. 

Jeśli zaś chodzi o inwestycje deweloperskie, dokument ten jest jednym z tych, bez których nie będzie można zamieszkać w inwestycji. Świadectwa charakterystyki energetycznej dla inwestycji deweloperskich są niezbędne, ponieważ należy je dołączyć do wniosku o pozwolenie na użytkowanie budynku, a w przypadku budowy domu do zawiadomienia o zakończeniu budowy.

Jak zdobyć świadectwo charakterystyki energetycznej?

Najczęściej kwestie formalne związane z użytkowaniem budynku leżą po stronie dewelopera, a zatem to on jest odpowiedzialny za dołączenie charakterystyki energetycznej inwestycji do dokumentacji.

W każdej innej sytuacji, w której świadectwo charakterystyki energetycznej jest niezbędne, można je zamówić w firmie, która się tym zajmuje. Warto mieć jednak świadomość, że to po stronie dewelopera lub sprzedającego leży obowiązek dopełnienia tej formalności. 

Problematyczna staje się sytuacja, gdy deweloper nie spieszy się, by załatwić niezbędne dokumenty, tłumacząc to faktem, że realizacja inwestycji rozpoczęła się jeszcze przed wejściem w życie tego przepisu. W takim przypadku istotny jest termin złożenia zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie, zatem świadectwo energetyczne będzie konieczne. 

Podobną drogę musi pokonać inwestor w sytuacji, gdy decyduje się na rozbudowę obiektu, ponieważ wiąże się to z podjęciem takiej samej procedury, począwszy od pozwolenia na budowę, skończywszy na zawiadomieniu o zakończeniu budowy (co wiąże się również z koniecznością posiadania świadectwa energetycznego dla inwestycji).

Świadectwo energetyczne a pozwolenie na użytkowanie

Warto nadmienić, że jeśli z jakiegoś powodu zmieni się sposób zużycia energii w zrealizowanym budynku, obowiązkiem właściciela jest zaktualizowanie świadectwa energetycznego. Jeśli chodzi o pozwolenie na użytkowanie, po uzyskaniu tego dokumentu, można rozpocząć użytkowanie nieruchomości, a wszelkiego rodzaju remonty i zmiany nie zmieniają tego stanu. 

Podsumowując, bez świadectwa energetycznego nie byłoby możliwe korzystanie z nowej inwestycji, ale w razie remontów, należy ten dokument aktualizować.

Pozwolenie na użytkowanie jest dokumentem wieńczącym etap budowy. Dzięki niemu deweloper może rozpocząć kolejny etap związany z odbiorami technicznymi inwestycji.

Oceń artykuł

Świadectwo energetyczne a pozwolenie na użytkowanie
Średnia 5/5 na podstawie 2 opinii.

Zaczynamy

Audytowo gwarantuje szybkie wykonanie certyfikatu, nawet w 24h. Działamy w całej Polsce.