Audyt i świadectwo energetyczne – jakie są najważniejsze różnice?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Audyt energetyczny w praktyce od A do Z – najważniejsze informacje
- Co audyt energetyczny daje właścicielowi nieruchomości?
- Świadectwo charakterystyki energetycznej – co to jest?
- Prawne wymogi dotyczące świadectw charakterystyki energetycznej
- Audyt energetyczny kontra świadectwo charakterystyki energetycznej
- Źródła informacji o energii – audyt energetyczny i świadectwo charakterystyki energetycznej
Pojęcia takie jak audyt energetyczny oraz świadectwo charakterystyki energetycznej dla wielu osób mogą wydawać się podobne. Praktyka pokazuje jednak, że są to dwa zupełnie różne od siebie i niezależne dokumenty, które mają jeden wspólny cel – ocenę efektywności energetycznej budynków. Z uwagi na to – zarówno audyt, jak i świadectwo charakterystyki energetycznej, jest narzędziem do oceniania stopnia zużycia energii w danym budynku lub procesie przemysłowym. Czy są jakieś istotne różnice między nimi? Okazuje się, że tak.
Audyt energetyczny w praktyce od A do Z – najważniejsze informacje
Chcąc zdefiniować pojęcie audytu energetycznego, można porównać go do dogłębnej analizy zużycia energii, przy czym zawsze celem jest znalezienie skutecznych sposobów na oszczędności. W praktyce dzięki audytowi można dowiedzieć się wiele na temat:
- faktycznych źródeł strat energii;
- sposobów na ulepszenia oraz usprawnienia prowadzących do zmniejszenia strat energii;
- działań prowadzących do oszczędzania energii i zmniejszenia kosztów.
Co audyt energetyczny daje właścicielowi nieruchomości?
Audyt energetyczny obejmuje bardzo dokładne badania, do których należy zaliczyć między innymi szczegółową analizę rachunków za korzystanie z energii, określenie stanu technicznego sprzętów i pomiary zużycia energii. Te wszystkie elementy audytu składają się na końcowy raport, w którym określa się dokładne rekomendacje i zalecenia dla właściciela.
Wdrożenie tych rekomendacji będzie skutkowało ograniczeniem kosztów zużycia energii, zwiększeniem oszczędności i lepszym zwrotem z inwestycji, a co za tym idzie – faktycznymi korzyściami, jakie płyną z minimalizacji kosztów.
Prawo w wielu sytuacjach wymaga dokonywania audytu energetycznego, ale nawet jeżeli nie jest on konieczny z tytułu obowiązujących przepisów, często warto go wykonać, aby uzyskać wiedzę na temat sposobów ograniczenia kosztów eksploatowania budynku. Jest to niezwykle ważne dla przedsiębiorców i inwestorów, ale nie tylko. Skorzystają też prywatni właściciele, nabywcy, wynajmujący i lokatorzy.
Świadectwo charakterystyki energetycznej – co to jest?
Informacje na temat zużycia energii w danym budynku są też zawarte w innym dokumencie – świadectwie charakterystyki energetycznej. Z niego można dowiedzieć się więcej na temat:
- klasy energetycznej nieruchomości, która z kolei odpowiada za stopień efektywności energetycznej;
- szacowanego zużycia energii w ciągu 12 miesięcy;
- emisji gazów, które są odpowiedzialne za efekt cieplarniany;
- konkretnych rekomendacji zalecanych do wdrożenia w celu zwiększenia efektywności energetycznej budynku.
Prawne wymogi dotyczące świadectw charakterystyki energetycznej
Prawo obowiązujące w Polsce wymaga obecnie sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej przed sprzedaniem oraz wynajęciem budynku i lokalu mieszkalnego. Prawodawcom zależało na tym, aby kupujący nieruchomości oraz najemcy mogli porównywać efektywność energetyczną różnych lokali, by w efekcie móc świadomie dokonać wyboru i zdecydować się na najbardziej ekologiczne oraz energooszczędne opcje na rynku.
Polskie prawo wymaga również, aby świadectwo charakterystyki energetycznej było przekazane nowemu właścicielowi budynku w kancelarii notarialnej, a w przypadku najmu najemca powinien otrzymać ten dokument podczas spotkania, na którym odbędzie się podpisanie umowy. Ukończenie budowy nieruchomości wiąże się z koniecznością dołączenia świadectwa do zgłoszenia zakończenia budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie.
Audyt energetyczny kontra świadectwo charakterystyki energetycznej
Same definicje audytu energetycznego oraz świadectwa charakterystyki energetycznej nasuwają na myśl pewne różnice pomiędzy tymi pojęciami, choć obydwa dokumenty są ściśle związane z energią oraz zużyciem i ograniczeniem kosztów.
Zarówno audyt, jak i świadectwo, mogą być pomocne przy sprzedaży oraz wynajmie mieszkania i budynku, ale często tylko świadectwo jest wymagane przez polskie prawo. Obydwa te dokumenty są źródłem wielu praktycznych informacji dla właścicieli i mówią wiele na temat tego, jak poprawić efektywność energetyczną i praktycznie ograniczyć koszty. W efekcie przeprowadzenia audytu energetycznego oraz uzyskania świadectwa charakterystyki energetycznej otrzymuje się rekomendacje dotyczące przyszłych działań i zalecenia prowadzące do optymalizacji finansowej.
Źródła informacji o energii – audyt energetyczny i świadectwo charakterystyki energetycznej
Audyt energetyczny to dokument o wiele bardziej szczegółowy niż samo świadectwo charakterystyki energetycznej. Z raportu po audycie można dowiedzieć się więcej, ale nie należy zapominać o tym, że kończąc budowę, sprzedając lub wynajmując nieruchomość należy uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej.
Sam audyt jest doskonałym uzupełnieniem tego dokumentu i źródłem szczegółowych informacji, które mogą stać się podstawą do podjęcia strategicznych dla rozwoju przedsiębiorstwa decyzji.