Kiedy świadectwo energetyczne nie jest wymagane?
Świadectwo charakterystyki energetycznej to istotny dokument na rynku nieruchomości. Jednak nie każdy musi go wyrobić. Istnieją sytuacje, które zwalniają i wyłączają z tego obowiązku. Niedawne zmiany w przepisach dopuszczają wyjątki, dlatego warto sprawdzić, czy w danej sytuacji zaistnieje konieczność pozyskania dokumentu, czy nie będzie takiej potrzeby.
Świadectwo energetyczne – ważny dokument na rynku nieruchomości
Świadectwo energetyczne to istotny dokument na rynku obrotu nieruchomościami. Sytuacje, w których trzeba zadbać o jego wyrobienie to chęć sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Warto jednak dowiedzieć się, kiedy dokument nie jest wymagany, ponieważ istnieją pewne sytuacje, które nie zobowiązują właściciela lokalu do jego wyrobienia.
Świadectwo energetyczne a lokal na własny użytek
Jeśli dany budynek lub lokal ma zostać wykorzystany jedynie na własny użytek, bez chęci sprzedaży lub wynajmu, nie ma konieczności sporządzania świadectwa. Jest tak, ponieważ dokument jest sporządzany w celu przekazania go najemcy lub kupującemu.
Świadectwa charakterystyki energetycznej nie będą wymagały także posiadane już nieruchomości. Oznacza to w praktyce, że jeśli ktoś jest już właścicielem danego budynku lub jego części i nie zamierza jej sprzedać, lub wynająć, to nie musi podejmować żadnych kroków ani zlecać wykonania certyfikatu energetycznego.
Jednak jeżeli w dalszej przyszłości istnieje perspektywa wynajmu lub sprzedaży budynku, lub jego części, warto odpowiednio wcześnie zadbać o wyrobienie świadectwa energetycznego. Można to zrobić nawet ze sporym wyprzedzeniem, ponieważ taki certyfikat zachowuje ważność na najbliższe 10 lat. Po upływie tego okresu będzie wymagał aktualizacji – chyba że zostały wykonane prace budowlane wpływające zapotrzebowanie energetyczne budynku.
Świadectwo energetyczne a brak źródła ciepła w budynku
Kolejna sytuacja, w której świadectwo energetyczne nie jest wymagane to brak podłączonego źródła ciepła. Taka nieruchomość, nawet jeśli zostaje wystawiona na sprzedaż lub pod wynajem, nie musi posiadać certyfikatu energetycznego. W takiej sytuacji właściciel może dokonać aktu sprzedaży lub najmu zgodnie z prawem bez tego dokumentu.
Świadectwo energetyczne – zwolnienia
Zapisy prawne dotyczące świadectwa energetycznego zakładają kilka przypadków, w których obowiązują zwolnienia i wyłączenia z konieczności wyrobienia dokumentu. Oto przypadki, w których certyfikat nie jest wymagany:
- budynek, o którym mowa jest chroniony przepisami o ochronie zabytków oraz opiece nad zabytkami,
- budynek, o którym mowa jest miejscem kultu religijnego,
- dana nieruchomość to budynek gospodarczy lub przemysłowy, jednak nieposiadający instalacji cieplnej lub zużywającej energię (wyjątek stanowi oświetlenie wbudowane),
- budynek mieszkalny, o którym mowa przeznaczony jest do użytku, jednak tylko przez okres nieprzekraczający 4 miesięcy w trakcie całego roku,
- dana nieruchomość to wolnostojący budynek, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 50 metrów kwadratowych,
- jest to gospodarstwo rolne, które posiada wskaźnik EP (wskaźnik rocznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną) nieprzekraczający wartości 50 kWh.
Wskazane powyżej przykłady zwalniają z obowiązku przekazania świadectwa charakterystyki energetycznej. Oznacza to, że ich właściciele nie są zobowiązani do wystąpienia o wydanie dokumentu.
Kiedy świadectwo energetyczne nie jest wymagane? Co mówią przepisy?
W przypadku handlu nieruchomościami lub ich wynajmie zawsze przed zamieszczeniem ogłoszenia warto dokładnie zapoznać się z przepisami dotyczącymi świadectwa energetycznego. Należy pamiętać, że wskazane wyżej sytuacje zwalniają z obowiązku posiadania certyfikatu, jednak w innych sytuacjach jest on wymagany. Wszelkie wymogi dotyczące świadectwa energetycznego reguluje Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. 2014 poz. 1200 i póź. zm.).
Ponadto wskazane zwolnienia oraz sytuacje, w których świadectwo energetyczne nie jest wymagane, mogą ulegać zmianie wraz ze zmianami w przepisach prawnych, dlatego to bardzo ważne, aby w przypadku chęci obrotu nieruchomościami na bieżąco śledzić prawo obejmujące charakterystykę energetyczną budynków, ponieważ z czasem pewne wyłączenia oraz zwolnienia mogą przestać obowiązywać. W przypadku niestosowania się do zapisów zawartych w ustawie brak świadectwa energetycznego może skutkować nałożeniem kary w postaci grzywny.
Warto pamiętać także o tym, że świadectwo energetyczne nie jest wyrabiane raz na zawsze. Zlecenie wydania dokumentu nie zwalnia właściciela z obowiązku aktualizacji danych. Takiej aktualizacji należy dokonywać co 10 lat.