Ile się czeka na świadectwo energetyczne?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Świadectwo energetyczne – kto musi postarać się o jego uzyskanie i jak to zrobić?
- Jak uzyskać świadectwo energetyczne krok po kroku i ile trwa proces jego przygotowania?
- Od czego może zależeć wydłużony czas oczekiwania na świadectwo energetyczne?
- Aktualizacja świadectwa energetycznego – co ile czasu trzeba ją wykonać i ile czeka się na nowy dokument?
Świadectwo lub też certyfikat energetyczny to dokument wskazujący charakterystykę energetyczną danego budynku. Mogą ubiegać się o nie właściciele mieszkań oraz domów, którzy sprzedają lub zamierzają wynajmować nieruchomość, oddają budynek do użytku lub są po prostu zainteresowane bardziej energooszczędnymi rozwiązaniami. W każdym z tych przypadków taki dokument może okazać się przydatny. Warto wiedzieć, co zrobić, by uzyskać świadectwo energetyczne, jak długo trwa proces jego przygotowania oraz po jakim czasie dokument trafi do właściciela?
Świadectwo energetyczne – kto musi postarać się o jego uzyskanie i jak to zrobić?
O certyfikat mogą ubiegać się właściciele, którym zależy na wykazaniu efektywności budynku w kontekście używania energii. Dlatego w dobie zwiększonej świadomości klimatycznej i ekologicznej, a także zainteresowaniu tematyką energooszczędności, jest to dokument coraz bardziej przydatny i pożądany.
Są jednak przypadki, w których właściciele nieruchomości obowiązkowo muszą postarać się o świadectwo energetyczne. Należą do nich sprzedaż lub wynajem budynku i nie ma tutaj znaczenia, czy będzie to najem długoterminowy, czy krótkoterminowy. Świadectwo jest wówczas niezbędne, ponieważ poszczególne wskaźniki muszą zostać umieszczone w ogłoszeniu czy też reklamie dotyczącej sprzedaży.
Dlatego w przypadku powyższych sytuacji, warto z odpowiednim wyprzedzeniem przygotować potrzebne dokumenty.
Jak uzyskać świadectwo energetyczne krok po kroku i ile trwa proces jego przygotowania?
W celu uzyskania świadectwa na początku należy skonsultować się z certyfikowanym audytorem energetycznym lub wejść na odpowiednie strony internetowe, w celu obliczenia poszczególnych wskaźników. Ile może potrać ten etap?
Znalezienie uprawnionego audytora, kiedy jest się już zdecydowanym na sprzedaż lub wynajem lokalu, to zazwyczaj kwestia jednego dnia, kolejny dzień potrzebny jest na wypełnienie niezbędnego formularza, który następnie musi zostać przeanalizowany przez audytora celem sporządzenia świadectwa (na to audytor będzie potrzebował zwykle kilku dni roboczych). Dlatego łącznie przybliżony czas przygotowania świadectwa energetycznego powinien wynosić około 7 dni roboczych.
Jednak należy pamiętać, że istnieje szereg czynników, które mogą znacząco wpłynąć na czas przygotowania dokumentów, dlatego nigdy nie warto zwlekać z szukaniem audytora na ostatnią chwilę.
Od czego może zależeć wydłużony czas oczekiwania na świadectwo energetyczne?
Standardowy czas oczekiwania na świadectwo dotyczy przypadków, kiedy podczas wypełniania formularza zostanie wskazany audytorowi komplet danych, by ten od razu mógł dobrać właściwe parametry oraz wprowadzić dane do specjalnego systemu, w którym wykonywane są niezbędne obliczenia. W przeciwnym razie czas oczekiwania na dokumenty może ulec wydłużeniu. Zatem najczęstszym czynnikiem wpływającym na dłuższe oczekiwanie na certyfikat jest nieznajomość niektórych parametrów.
Kolejną przyczyną może być złożoność budynku. Bardziej skomplikowane konstrukcje wymagają trudniejszej analizy, której wykonanie może potrwać nieco dłużej.
Warto też przejrzeć oferty różnych firm oferujących usługi audytorskie. Niektóre zastrzegają sobie dłuższy czas realizacji (do kilku tygodni). Jednak istnieją też firmy oferujące ekspresowe przygotowanie świadectwa, nawet w ciągu doby od momentu pełnego i poprawnego wypełniania formularza.
Aktualizacja świadectwa energetycznego – co ile czasu trzeba ją wykonać i ile czeka się na nowy dokument?
Po uzyskaniu świadectwa ważne jest pilnowanie terminu ważności dokumentu. Od chwili sporządzenia jest ono ważne przez kolejnych 10 lat. Po upływie tego czasu należy dokonać aktualizacji dokumentu.
Istnieją przypadki, kiedy nowe świadectwo musi zostać sporządzone wcześniej. Dotyczy to sytuacji, w których zmianie ulegnie specyfika energetyczna, a więc na przykład zostanie wykonana termomodernizacja lub wymiana pieca. Wówczas należy ponownie skontaktować się ze swoim audytorem w celu zaktualizowania certyfikatu.
Proces uzyskania aktualizacji dokumentów przebiega w sposób analogiczny do pozyskania świadectwa po raz pierwszy. Oczywiście w sytuacji, kiedy w budynku nie zaszły żadne zmiany, proces ten jest ułatwiony i nieco krótszy. W przypadku zmian tak jak za pierwszym razem należy podać nowe parametry, a następnie zaczekać na wprowadzenie ich do systemu oraz dokonanie obliczeń przez audytora. Zatem ponownie trzeba zarezerwować sobie na tę procedurę kilka dni roboczych.
To bardzo ważne, gdyż zarówno za brak świadectwa w sytuacjach, kiedy jest ono niezbędne, jak i za posiadanie nieaktualnego dokumentu grozi kara grzywny.