Certyfikat energetyczny dla części budynku. Co warto wiedzieć na ten temat?

Certyfikat energetyczny dla części budynku. Co warto wiedzieć na ten temat?

Kiedy planuje się sprzedaż lub wynajem mieszkania, obiektu użytkowego, należy pamiętać nie tylko o odpowiednim zaprezentowaniu lokalu, by zachęcić potencjalnego klienta, a oprócz tego niezbędne jest również sporządzenie świadectwa energetycznego. Obecnie obowiązujące, zharmonizowane z przepisami unijnymi regulacje wymagają od właścicieli posiadania tego dokumentu – brak dokumentacji może skutkować grzywną w wysokości nawet do pięciu tysięcy złotych.

Świadectwo charakterystyki energetycznej – co to takiego jest?

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, w którym przedstawia się podstawowe informacje o poziomie zużyciu energii przez budynek lub jego wyodrębnioną, jasno określoną część. Jest to niezbędne do oceny efektywności energetycznej danego obiektu. Takie świadectwo przygotowuje się zarówno dla mieszkań, jak i lokali użytkowych czy innych wydzielonych przestrzeni w danym budynku.

Ogólne przepisy odnoszą się do obiektu budowlanego jako całości i taki też jest ich powszechny odbiór. Co jednak należy zrobić w przypadku innych części budynku, w tym na przykład lokalu użytkowego znajdującego się w centrum handlowym? Czy dla tego typu przestrzeni również potrzebne będzie odrębne świadectwo charakterystyki energetycznej? Są to ważne kwestie z punktu widzenia przygotowywania świadectw charakterystyki energetycznej dla części budynku.

Jak uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej?

Właściciel lub ewentualnie zarządca danego lokalu użytkowego powinien zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami zlecić sporządzenie świadectwa energetycznego w sytuacji, gdy zamierza sprzedać lub wynająć tę przestrzeń. Wskaźniki efektywności energetycznej powinny zostać uwzględnione już w ogłoszeniu, a gotowe świadectwo należy przekazać nabywcy bądź wynajmującemu. Takie działania są obowiązkowe, jeżeli dana część budynku ma założoną odrębną księgę wieczystą.

A co należy zrobić w przypadku braku księgi wieczystej? Zgodnie z obecnym stanem prawnym, jeżeli lokal nie posiada własnej księgi wieczystej, a jego właściciel wciąż zamierza go wynająć, można z powodzeniem posłużyć się świadectwem sporządzonym dla całego obiektu budowlanego. Takie działanie również jest zgodne z przepisami, choć trzeba liczyć się z tym, że dane w nim zawarte mogę nie być całkowicie adekwatne do specyfiki konkretnego lokalu – przykładowo, będzie tak w sytuacji, gdy na piętrze lokalu znajdują się mieszkania użytkowe lub lokale biurowe, na dole z kolei punkt gastronomiczny.

W jakich sytuacjach konieczne może okazać się świadectwo energetyczne?

Na etapie sprzedaży lub wynajmu budynku bądź jego części posiadanie świadectwa energetycznego jest obowiązkowe. Wymóg ten wynika z ustawy obowiązującej już od niemal dziesięciu lat (a konkretnie – od 2015 roku). Zgodnie z tymi przepisami dokument musi zostać przekazany nabywcy lub wynajmującemu przy transakcji dotyczącej nieruchomości. 

Dlaczego świadectwo dla każdej części budynku może być konieczne? Dzieje się tak, ponieważ zapotrzebowanie energetyczne poszczególnych części budynku może różnić się w zależności od takich czynników, jak:

  • powierzchnia lokalu,
  • sposób jego użytkowania,
  • poziom nasłonecznienia.

To właśnie dlatego świadectwo charakterystyki energetycznej dla całego budynku może w pełni nie odzwierciedlać charakterystyki poszczególnych części wchodzących w skład danego obiektu. W związku z tym wydaje się oczywiste, że sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej osobno dla każdej części budynku pomoże uniknąć ewentualnych nieporozumień oraz potencjalnych problemów z wynajmującymi.

Może wydawać się, że sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej dla każdej części budynku jest bardzo kosztowne. Niekoniecznie trzeba jednak wówczas przygotowywać odrębne formularze dla wszystkich części obiektu budowlanego, ponieważ przepisy pozwalają na pewne uproszczenia. Jeśli poszczególne części budynku mają takie same rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe, instalacyjne i są tak samo zaopatrywane w energię, to w praktyce okazuje się, że wystarczy sporządzenie jednego świadectwa oraz skopiowanie informacji dla pozostałych jego części. Znacznie skraca to czas, a tym samym i koszt przygotowania dokumentacji.

Oceń artykuł

Certyfikat energetyczny dla części budynku
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Zaczynamy

Audytowo gwarantuje szybkie wykonanie certyfikatu, nawet w 24h. Działamy w całej Polsce.