Gdzie załatwić świadectwo energetyczne?

Gdzie załatwić świadectwo energetyczne?

Do kwietnia 2023 roku konieczne stało się przygotowanie świadectwa charakterystyki energetycznych w przypadku domów i mieszkań. Do jego sporządzenia są zobowiązani niemalże wszyscy właściciele nieruchomości, oczywiście z pewnymi wyjątkami. Nieznajomość przepisów prawa nie zwalnia z ich przestrzegania, dlatego warto dokładnie zgłębić ten temat i rozwiać ewentualne wątpliwości. Pora dowiedzieć się, czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej, kto może je wykonać, ile jest ważne i kto musi je uzyskać.

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej i co zawiera?

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem, w którym określa się całkowite zapotrzebowanie konkretnego obiektu budowlanego lub jego części na energię niezbędną do jego codziennego eksploatowania. Jest ona zużywana między innymi do ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania wody użytkowej, wentylowania wnętrz i oświetlenia. Więcej na temat certyfikatu energetycznego można przeczytać w zapisach ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 roku, która dotyczy charakterystyki energetycznej budynków.

Na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii znajduje się wzór świadectwa charakterystyki energetycznej. Dokument zawiera opis budynku, który jest poddawany ocenie. Trzeba podać następujące informacje:

  • rok oddania obiektu do użytku,
  • powierzchnia użytkowa,
  • powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń,
  • data ważności świadectwa,
  • zdjęcie budynku,
  • numer świadectwa,
  • zapotrzebowanie na energię użytkową,
  • zapotrzebowanie na energię końcową,
  • zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną,
  • procentowy udział OZE w zapotrzebowaniu na energię końcową w skali roku,
  • parametry techniczno-użytkowe nieruchomości,
  • wskaźnik EP obiektu wraz z normami wskaźnika budynków nowopowstałych,
  • wyliczenia wskaźników dla źródeł wykorzystania energii,
  • zalecenia odnośnie do rozwiązań pozwalających na poprawę charakterystyki,
  • numer wygenerowany w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków,
  • podpis osoby przeprowadzającej audyt.

Kto może sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej?

Sporządzeniem świadectwa charakterystyki energetycznej może zająć się wyłącznie osoba mająca odpowiednie uprawnienia. Usługodawca musi znajdować się w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. W przeciwnym razie sporządzony dokument nie będzie miał mocy prawnej.

Zawsze warto sprawdzić, czy osoba, której powierza się wykonanie certyfikatu energetycznego, widnieje w rejestrze. Jest to potwierdzenie, że dysponuje ona wymaganymi uprawnieniami. Wystarczające będzie podanie jej mienia i nazwiska lub numeru uprawnień budowlanych, aby szybko uzyskać potrzebne informacje na jej temat. Ważność certyfikatu energetycznego wynosi 10 lat od daty jego wykonania.

Kiedy niezbędne jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej musi zostać sporządzone w przypadku sprzedaży mieszkania lub domu. Konieczne będzie też każdemu, kto chce wynająć nieruchomość. Dokument trzeba przekazać kupującemu już podczas podpisywania umowy kupna-sprzedaży. Świadectwo charakterystyki energetycznej jest wymagane w trakcie podpisywania umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Należy pamiętać o tym, aby już na etapie wystawienia ogłoszenia lub promowania budynku przeznaczonego na sprzedaż, lub wynajem, konieczne staje się podanie informacji takich jak wskaźniki rocznego zapotrzebowania na energię użytkową i końcową oraz nieodnawialną energię pierwotną.

Wymaga się także poinformowania o udziale odnawialnych źródeł energii w zapotrzebowania na energię końcową w skali roku oraz o jednostkowej wielkości emisji dwutlenku węgla. Sporządzenie certyfikatu energetycznego staje się koniecznością także po zakończeniu budowy. 

Wymaga się dołączenia dokumentu do zawiadomienia lub we wniosku o pozwolenie na użytkowanie powstałego obiektu. Warto od razu zaznaczyć, że wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej nie jest obowiązkowe w przypadku  domów, których powierzchnia wynosi poniżej 70 metrów kwadratowych, wykorzystywanych wyłącznie do własnych celów mieszkaniowych.

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest więc niezbędne w takich sytuacjach jak:  sprzedaż nieruchomości, wynajem mieszkania/domu, reklamowania budynku, zakończenia budowy obiektu.

Świadectwo charakterystyki energetycznej online? To możliwe!

Warto wiedzieć, że świadectwo charakterystyki energetycznej może mieć formę zarówno papierową, jak i elektroniczną. Certyfikat pozyskany online musi mieć podpis elektroniczny – zaufany lub osobisty. Wystarczy pobrać przesłane świadectwo charakterystyki energetycznej, po czym je wydrukować i wpiąć do książki obiektu budowlanego. Sporządzenie certyfikatu online składa się z kilku etapów.

Najpierw trzeba się zgłosić do firmy, która zajmuje się wykonywaniem tego typu dokumentacji. Można to zrobić telefonicznie lub mailowo. Potem opłaca się usługę i wypełnia formularz, podając wymagane dane o nieruchomości. Koszt realizacji takiej usługi wynosi średnio od 5 do 10 dni roboczych.

Brak świadectwa charakterystyki energetycznej wiąże się z nałożeniem kary finansowej w wysokości od dwudziestu złotych do nawet pięciu tysięcy złotych. Niespełnienie obowiązku sporządzenia certyfikatu traktowane jest jako wykroczenie.

Ceny sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej są zróżnicowane, zaczynają się już od 300 do 500 złotych. Im większa powierzchnia budynku, tym wyższe koszty. Najtańsze są certyfikaty energetyczne wykonywane dla mieszkań. Koszt zależy przede wszystkim od kubatury obiektu i rodzaju jego zabudowy.


Oceń artykuł

Gdzie załatwić świadectwo energetyczne?
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Zaczynamy

Audytowo gwarantuje szybkie wykonanie certyfikatu, nawet w 24h. Działamy w całej Polsce.