Świadectwo energetyczne hotelu – zbiór najważniejszych informacji

Świadectwo energetyczne hotelu – zbiór najważniejszych informacji

Zarządzanie hotelem to nie lada wyróżnienie. Szczególnie jeżeli weźmie się pod uwagę to, jak mocno branża turystyczna się rozwija. Będąc właścicielem takiego budynku, należy zwrócić uwagę na to, by działać zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Budynki tego typu muszą posiadać świadectwa energetyczne. Co należy wiedzieć na ten temat?

Najważniejsze informacje na temat świadectwa energetycznego dla hotelu

Warto zapoznać się ze szczegółowymi informacjami, ponieważ brak świadectwa lub jego posiadanie, ale jego brak w widocznym miejscu może skutkować nałożeniem kary finansowej. Ten dokument musi być sporządzony przez uprawnionego audytora energetycznego.  Zmiany w prawie budowlanym sprawiły, że świadectwo muszą posiadać właściciele budynków, których:

  • powierzchnia użytkowa wynosi więcej niż 500 mkw. Na dodatek są w nim świadczone usługi dla społeczeństwa jak np. noclegi;
  • powierzchnia użytkowa wynosi więcej niż 250 mkw. Przy czym w danym budynku są świadczone usługi przez administrację publiczną, prokuraturę lub inne organy, które związane są z wymiarem sprawiedliwości i zajmują się one obsługą interesantów.

Te budynki muszą jak najszybciej mieć wystawiony dokument zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Wyjątkiem są te sytuacje, kiedy certyfikat energetyczny został już wcześniej sporządzony. Należy bowiem wiedzieć, że w przypadku nowo wznoszonych nieruchomości, świadectwo energetyczne musi zostać dołączone do zgłoszenia zakończenia budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Jest ono ważne przez 10 lat.

Dlaczego należy posiadać świadectwo energetyczne w hotelu?

Każdy właściciel hotelu musi zadbać o wysoką jakość obsługi klienta oraz działanie zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Włącza się w to również świadectwo energetyczne, które jest ważnym dokumentem – niezależnie od tego, czy hotel powstał pięć lat temu, czy też jest zdecydowanie starszy. Uwaga! Należy umieścić je w widocznym miejscu. Może nie każdy gość będzie zwracał uwagę na ten dokument, ale ważne jest działanie zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Przykładowym miejscem może być recepcja, gdzie wszyscy muszą się pojawić, by móc się zameldować.

Świadectwo jest istotnym certyfikatem, ponieważ na jego podstawie można dowiedzieć się, jakie są dokładnie koszty eksploatacji danego budynku. To dzięki temu można dowiedzieć się, jakie jest szczegółowe zapotrzebowanie energetyczne dla wybranego lokalu. Zostają tam umieszczone często informacje, które wskazywałyby na to, co należy zrobić, by efektywność energetyczną budynku poprawić.  Może trzeba będzie przeprowadzić prace termomodernizacyjne lub też wymienić instalacje. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od tego, z jakim budynkiem ma się do czynienia, kiedy został on zbudowany oraz jaka technologia została do niego wykorzystana. Jest to ważna informacja dla właściciela, ponieważ dzięki temu będzie można doprowadzić do obniżenia kosztów eksploatacji, co też pozytywnie może odbić się na zyskach.

Wystawienie świadectwa energetycznego dla hotelu – najważniejsze informacje

Istotne jest to, że świadectwo energetyczne może wystawić tylko taka osoba, która ma stosowne uprawnienia, a dokument może zostać wystawiony po uprzednio złożonej wizycie lub analizie zdalnej. Audytor musi otrzymać takie parametry, które będą w stanie odwzorować stan rzeczywisty w przypadku hotelu.

Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej? Pod uwagę należy wziąć kilka czynników, które pomogą w ustaleniu odpowiedzi. Na finalną cenę wpływ mają następujące elementy: 

  • powierzchnia hotelu, 
  • dotychczasowa dokumentacja techniczna, 
  • wykonane instalacje wewnętrzne. 

Im większy hotel, tym większa pewność, że cena za wystawienie świadectwa wzrośnie. Dokument nie jest wystawiony bezterminowo. Jego data ważności mija po dziesięciu latach od momentu wystawienia. Przy czym, jeżeli w trakcie wykonywane były jakiekolwiek prace remontowe, np. wymiana źródeł ciepła, zmiana stolarki okiennej i drzwiowej, to dokument będzie musiał zostać sporządzony od nowa. Może się bowiem okazać, że zapotrzebowanie energetycznego hotelu się zmieni.

Oceń artykuł

Świadectwo energetyczne hotelu, certyfikat energetyczny hotel
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Zaczynamy

Audytowo gwarantuje szybkie wykonanie certyfikatu, nawet w 24h. Działamy w całej Polsce.