Świadectwo energetyczne garażu lub miejsca parkingowego
Efektywność energetyczna w przypadku domów jednorodzinnych i mieszkań jest dziś bardzo ważna i znacząco wpływa na koszty eksploatacji budynków. Warto być świadomym zmian w przepisach, które stale wprowadzają nowe pojęcia, klasyfikacje i nowe nieruchomości objęte normami. Świadectwa mogą dotyczyć na przykład nie tylko mieszkań, ale również garaży i miejsc postojowych. Co należy wiedzieć na ten temat?
Czy trzeba mieć świadectwo charakterystyki energetycznej?
Zgodnie z wprowadzonymi zmianami w prawie świadectwo energetyczne dotyczy wszystkich właścicieli i osób zarządzających budynkami, którzy przygotowują się do sprzedaży domu jednorodzinnego lub mieszkania. Przy czym nie można zapomnieć o tym, że w tym drugim przypadku, częścią mieszkania są również dodatkowe pomieszczenia. Często do mieszkania lub domu przynależą też garaże i miejsca postojowe – one również podlegają ocenie energetycznej.
Nie należy o tym zapominać przy sprzedaży. Może się bowiem okazać, że spotykając się u notariusza na podpisaniu umowy, wymagane będzie świadectwo dla dodatkowych pomieszczeń. Jeżeli taki dokument nie będzie dostarczony, formalności mogą się wydłużyć. Obecny właściciel zostanie wezwany do uzupełnienia braków. Za brak świadectwa może również grozić kara finansowa.
Jak można sporządzić świadectwo dla jednego miejsca parkingowego, które znajduje się w hali ogólnodostępnej dla wszystkich mieszkańców? Sprawa może być skomplikowana, bardziej że żadne miejsce nie ma niezależnego ogrzewania. Co robić? Warto postarać się (udając się do zarządcy budynku) o wystawienie świadectwa charakterystyki energetycznej dla całej konstrukcji – hali garażowej. Definicja określa je jako „zespół pomieszczeń w budynku o jednakowym przeznaczeniu przewidzianych do odrębnego użytkowania”.
Nieścisłości w prawie a świadectwo charakterystyki energetycznej
Polskie prawo odnoszące się do świadectw energetycznych wciąż jest niekompletne. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyjaśnia, że miejsca parkingowe nie muszą mieć takich dokumentów. W końcu ma się do czynienia z kawałkiem ziemi, który przedzielony jest linią. Miejsce w hali garażowej należy już do części budynku.
Może się okazać, że audytor nie będzie skłonny do wystawienia dokumentu dla jednego miejsca parkingowego. Nie można się dziwić, ponieważ obliczenie stosownych wartości wcale nie będzie takie łatwe. Takie nieścisłości jasno wskazują, że pomimo dobrych chęci, polskie prawo w zakresie energetyki wciąż wymaga zmian.
Czy garaż musi mieć świadectwo charakterystyki energetycznej?
W przypadku osobnego budynku, który ma ściany i mieści jeden lub dwa samochody, sytuacja wygląda inaczej. Garaże traktowane są jako niemieszkalne części budynku, gdzie często ma się do czynienia z ogrzewaniem. Wystawienie oceny w zakresie efektywności energetycznej nie powinno sprawiać już żadnych problemów. Należy pamiętać, że w przypadku wystawienia takiego dokumentu trzeba również uwzględnić ilość zużytej energii na oświetlenie i wentylację.
O ile w przypadku zamkniętych garaży sytuacja jest jasna, tak już zwykłe miejsca parkingowe, które mogą znajdować się nie tylko w podziemnych garażach, czy też specjalnie przygotowanych halach, może pojawić się problem. Jeżeli ktoś nie ma pewności co do tego, co należy robić, powinien skonsultować się ze specjalistą.
W tym celu można zgłosić się do zarządcy nieruchomości lub od razu do firmy, która zajmuje się audytami. Warto poprosić o złożenie wyjaśnień na piśmie.
Świadectwo energetyczne garażu lub miejsca parkingowego. Co należy wiedzieć?
Garaże, które nie mają osobnego systemu ogrzewania nie powinny mieć świadectwa charakterystyki energetycznej. Miejsca, które nie mają wydzielonych ścian, drzwi ani stałych instalacji nie dają możliwości wystawienia takiego dokumentu. Miejsca postojowe, pełniące funkcję części użytkowej powinny być uwzględnione w świadectwie energetycznym dla całej hali garażowej. Przy czym indywidualny właściciel mieszkania nie jest zobowiązany do posiadania takiego dokumentu – to leży w zakresie obowiązków zarządcy budynku lub wspólnoty mieszkaniowej.