Normy dotyczące certyfikatów energetycznych – najważniejsze informacje

Normy dotyczące certyfikatów energetycznych – najważniejsze informacje

Jeżeli ktoś zastanawia się nad tym, jak można walczyć z kryzysem energetycznym, to odpowiedzią jest poprawa efektywności energetycznej. Dużo na ten temat mówią certyfikaty energetyczne, które muszą być wystawione przez specjalnego audytora. Warto poznać normy obowiązujące przy tym rodzaju dokumentów, ponieważ są one nie tylko cennym źródłem informacji pozwalającym na oszczędności, ale także są wymagane prawnie podczas sprzedawania czy wynajmowania nieruchomości.

Jak nie marnować energii?

Od kilku lat wszyscy starają się intensywnie znaleźć odpowiedź na to pytanie.  Dotyczy to szczególnie budynków starszego typu, ponieważ udowodniono, że to właśnie one marnują aż 60% energii. Brak poprawy termoizolacyjności, wojna tocząca się od razu za granicą oraz wiele innych czynników doprowadziło do pojawienia się kryzysu energetycznego na terenie Europy.

To dlatego od wielu lat szuka się sposobu na to, by móc poradzić sobie z tą sytuacją, dzięki czemu m.in. zmniejszy się emisja gazów cieplarnianych. Od 2010 roku państwa należące do Unii Europejskiej wprowadzają prawa, które dotyczą charakterystyki energetycznej budynku. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego ma na celu doprowadzenie do tego, by w przypadku nowo powstających budynków zużycie energii było niemal zerowe. Starsze budownictwo ma zostać zmodernizowane, żeby w ich przypadku ta wartość mogła się zdecydowanie zmniejszyć.

Chcąc omówić normy dotyczące certyfikatów energetycznych, należy odwołać się do następujących dokumentów:

  • Dyrektywa 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) – jest to główna dyrektywa unijna, która ustanawia wymagania dotyczące certyfikatów energetycznych dla budynków w krajach członkowskich UE. Nakłada obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla nowych budynków oraz dla istniejących, które są sprzedawane lub wynajmowane.
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku oraz lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej:
  • Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków – reguluje obowiązki związane z certyfikacją energetyczną budynków w Polsce. Określa, kto jest zobowiązany do sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej, oraz sankcje za brak takiego świadectwa.
  • Polska Norma PN-EN ISO 13790:2009 – dotycząca obliczeń charakterystyki energetycznej budynków na podstawie zużycia energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia. Stanowi podstawę do tworzenia krajowych metodologii obliczania charakterystyki energetycznej.
  • Dyrektywa 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej – wprowadza wymagania dotyczące poprawy efektywności energetycznej w całej Unii Europejskiej. Uzupełnia i wzmacnia wymagania dotyczące certyfikacji energetycznej budynków.
  • Rozporządzenie Komisji (UE) nr 244/2012 z dnia 16 stycznia 2012 r. – ustanawia zasady kalkulacji optymalnych pod względem kosztów poziomów wymagań dotyczących charakterystyki energetycznej budynków.
  • Polska Norma PN-EN 15217:2007 – określa metody prezentacji wyników charakterystyki energetycznej budynków oraz świadectw energetycznych. Zawiera wytyczne dotyczące formy i treści świadectw charakterystyki energetycznej.

Jakie informacje można znaleźć w certyfikacie energetycznym?

Świadectwo charakterystyki energetycznej musi być sporządzone jedynie przez uprawnione osoby. Warto mieć wiedzę na temat tego, jakie dokładnie informacje można znaleźć w tym obowiązkowym dokumencie.

Wśród najważniejszych danych są te, które opisują:

  • Ep (energia pierwotna nieodnawialna),
  • Ek (energia końcowa),
  • Eu (energia użytkowa) na potrzeby wentylacji, ogrzewania oraz C.W.U.

Opisane są tam również najważniejsze dane na temat samego budynku. Włącza się w to nie tylko dokładną datę jego powstania i dopuszczenia do użytku, ale także powierzchnię, kubaturę i przeznaczenia. Oprócz tego w świadectwie można znaleźć również informacje na temat stosowanych instalacji ogrzewania i przygotowywania C.W.U, wentylacji. Audytor nie może zapomnieć również o tym, by opisać rodzaje i parametry zastosowanych przegród budowlanych. Na końcu umieszcza się informacje o zastosowanych nośnikach energii.

Jeżeli ktoś ma wątpliwości co do tego, czy jego dokument został w odpowiedni sposób sporządzony, to w internecie może znaleźć przykładowe wzory.

Wydanie certyfikatu energetycznego

Należy sprawdzić, czy osoba, która będzie odpowiedzialna za wystawienie certyfikatu energetycznego, ma stosowne uprawnienia. Można się upewnić, sprawdzając to, czy dany audytor znajduje się we wpisie osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej na stronach MRiT. Wyjątkiem są białe certyfikaty, które muszą zostać wydane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Sam koszt takiego dokumentu uzależniony jest od kilku czynników. Przede wszystkim należy spojrzeć na to, z jakim typem budynku ma się do czynienia. Im bardziej skomplikowany jest budynek, tym cena będzie rosnąć, bo potrzebne będzie opracowanie indywidualnego planu poprawności energetycznej. Inaczej traktowane są białe certyfikaty w przypadku kosztów. Tu wynagrodzenie firmy odpowiedzialnej za wystawienie takiego dokumentu ustalane jest zawsze indywidualnie.

Warto wziąć pod uwagę wskazówki, które można znaleźć w certyfikatach energetycznych. W przypadku starszych budynków może się bowiem okazać, że dzięki temu zmniejszą się rachunki za ogrzewanie w przyszłości. Optymalizacja energetyczna jest tematem, któremu należy poświęcić odpowiednio dużo uwagi. Tak, by móc w przyszłości zadbać o środowisko naturalne i dobrą jakość powietrza.

Oceń artykuł

Normy dotyczące certyfikatów energetycznych
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Zaczynamy

Audytowo gwarantuje szybkie wykonanie certyfikatu, nawet w 24h. Działamy w całej Polsce.