Świadectwo energetyczne notariusz

Świadectwo energetyczne notariusz

Kiedy nowe prawo wchodzi w życie i jest objęte pewnymi dokumentami, najczęściej to właśnie notariusz czuwa nad jego przestrzeganiem. Sprawdza wówczas także cały proces przekazania dokumentów i ich poprawność. Wiele osób zastanawia się, jaka jest rola notariusza w procesie przekazywania świadectwa charakterystyki energetycznej. Czy i w tym przypadku pełni on ważną funkcję? 

Przekazanie świadectwa charakterystyki u notariusza

Zacznijmy od samej formy przekazania świadectwa charakterystyki energetycznej. Jeśli zostało ono sporządzone w formie papierowej, czyli tradycyjnej, wówczas nowy właściciel nieruchomości powinien dostać do wglądu oryginał. Najlepiej zrobić to właśnie w obecności notariusza, chociażby podczas aktu sprzedaży. Wówczas notariusz odnotuje tam ten fakt. Jeśli jednak otrzymaliśmy świadectwo charakterystyki energetycznej w formie elektronicznej, to również w ten sposób należy przekazać je dalej, do nowego właściciela. Jak poświadczyć może to notariusz? To bardzo proste. Wystarczy dodać go do kopii maila, w którego treści zostanie wysłane świadectwo charakterystyki energetycznej. Wówczas będzie miał niezbity dowód na to, że dokument został przekazany nowemu właścicielowi. Jest jeszcze druga możliwość, czyli przesłanie dokumentu bezpośrednio na skrzynkę ePUAP notariusza, który zostanie wówczas pośrednikiem i to on prześle je nabywcy w odpowiednim momencie. 

Brak przekazania świadectwa charakterystyki energetycznej u notariusza

Jeśli w momencie spisywania aktu sprzedaży, sprzedający nie przestawi świadectwa charakterystyki energetycznej, zadaniem notariusza jest pouczenie go o karze grzywny, która grozi mu za niedopełnienie tego obowiązku. W umowie notarialnej musi również pojawić się informacja o takim zajściu. W tym przypadku nałożeniem odpowiedniej kary zajmie się sąd na wniosek nowego właściciela nieruchomości, który nie otrzymał świadectwa charakterystyki energetycznej. Grzywna w tym przypadku to kwota do 5 tysięcy złotych.

Czy można przekazać świadectwo charakterystyki energetycznej bez notariusza?

Tak, jest to oczywiście możliwe, np. w chwili wynajmowania mieszkania czy pokoju. Wówczas wraz z podpisywaniem umowy, należy przedstawić oryginał lub kopię świadectwa osobie, która będzie wynajmowała nieruchomość. Aby poczuć się w tej sytuacji najbezpieczniej, warto odnotować w umowie informację o tym, że dokument ten został pokazany. Podpis osoby wynajmującej będzie dla właściciela nieruchomości zabezpieczeniem.

Oceń artykuł

Świadectwo energetyczne a notariusz
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Zaczynamy

Audytowo gwarantuje szybkie wykonanie certyfikatu, nawet w 24h. Działamy w całej Polsce.