Odbiór domu i świadectwo energetyczne
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przy sprzedaży domu konieczne jest posiadania świadectwa energetycznego. W przypadku deweloperów nie jest to jednak nic nowego, ponieważ przepis ten obowiązywał już wcześniej. Wprowadzone dodatkowe przepisy jednak zwróciły uwagę na to, co ważne i stało się o tym głośno. Czy w chwili odbioru domu, deweloper powinien przekazać osobie kupującej świadectwo charakterystyki energetycznej?
Odbiór domu a świadectwo charakterystyki energetycznej
Świadectwo energetyczne to dokument, który mówi o tym, ile energii jest potrzebne dla danego budynku, aby można było z niego korzystać. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, inwestor ma obowiązek dostarczyć świadectwo energetyczne kupującemu, w chwili odbioru domu. Jest to przepis, który obowiązuje od 28 kwietnia 2023 roku. Jeśli certyfikat nie zostanie dołączony w chwili odbioru, wówczas działanie jest nieważne. Istnieją jednak wyjątki, kiedy certyfikat energetyczny nie jest konieczny w chwili odbioru domu. Przekazanie certyfikatu świadczy o tym, że ma zainstalowane źródło ciepła i jest gotowy do tego, aby ktoś w nim zamieszkał.
Jeśli odbiór dotyczy domu, którego powierzchnia nie przekracza 70 m2, które przeznaczone są do celów mieszkaniowych, wówczas nie ma konieczności posiadania świadectwa energetycznego. Oznacza to, że wystarczy, aby dom miał maksymalnie 69 m2.
Świadectwo energetyczne do odbioru domu na osiedlu jednorodzinnym
Według obowiązujących przepisów, deweloperzy, których inwestycje obejmują jeden teren, na którym znajduje się kilka domów jednorodzinnych, mogą posiadać tylko jedno świadectwo energetyczne. Oznacza to, że może być ono powszechnie wykorzystywane każdorazowo przy odbiorach poszczególnych domów. Szczegółowo reguluje to art. 7 ust 1., który mówi, że świadectwo charakterystyki energetycznej budynku mieszkalnego jednorodzinnego, o którym mowa w art. 3 pkt 2a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, które należy do grupy budynków o jednakowych rozwiązaniach konstrukcyjno-materiałowych i instalacyjnych, o takim samym przeznaczeniu, stopniu zużycia, sposobie użytkowania oraz sposobie zaopatrzenia w energię, mających wpływ na ich charakterystykę energetyczną i stwierdzonych w szczególności na podstawie dokumentacji technicznej budynku albo inwentaryzacji techniczno-budowlanej.
Co zrobić, jeśli deweloper nie przekazał świadectwa energetycznego?
Warto pamiętać, że przekazanie świadectwa energetycznego powinno mieć miejsce w chwili podpisania aktu. To ostatni moment, kiedy powinno się to wydarzyć. Jeśli jednak podpiszecie umowę przenoszącą własność przed zakończeniem procesu budowy, wówczas świadectwa nie otrzymacie. Wówczas odbiór domu będzie już po stronie kupującego, więc jednocześnie zapewnienie świadectwa energetycznego nie będzie też po stronie dewelopera.
Druga możliwa sytuacja to moment, kiedy przenosimy własność domu, który został już odebrany, ale deweloper nie dostarczył nam świadectwa. To moment, w którym deweloper może zostać obciążony bardzo wysoką karą finansową. Można domagać się sporządzenia świadectwa przez dewelopera lub zadbać o nie samemu.
Jak długo ważne jest świadectwo energetyczne przekazane przez dewelopera?
Każde świadectwo charakterystyki energetycznej ważne jest przez 10 lat. Oczywiście jego ważność może zostać skrócona, jeśli dojdzie do zmiany charakterystyki energetycznej nieruchomości. Dochodzi do tego w chwili, kiedy budynek jet docieplany lub wymieniana jest instalacja elektryczna. Warto mieć to na uwadze podczas zmian, które wprowadzamy w budynku. Świadectwo można aktualizować w dowolnej chwili i nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. To ważne, aby świadectwo zawierało datę sporządzenia oraz termin ważności, a do tego specjalny numer, który generowany jest w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. Nie może zabraknąć również podpisu audytora, który wykonywał pomiary.