Oświetlenie a świadectwo energetyczne – co trzeba wiedzieć?
Świadectwo energetyczne to certyfikat, który jest sporządzany przez licencjonowanego audytora. W dokumencie tym wskazuje się to, jakie jest zapotrzebowanie na energię w danym obiekcie budowlanym. Prawidłowo sporządzone świadectwo zawiera również informacje o energii zużywanej na takie czynności jak ogrzewanie, przygotowanie ciepłej wody użytkowej czy praca wentylacji, a także, w przypadku budynków o przeznaczeniu niemieszkalnym, na oświetlenie pomieszczeń.
Oświetlenie w budynku a świadectwo charakterystyki energetycznej
W przypadku budynków o przeznaczeniu innym niż mieszkalne obecnie obowiązujące prawne wymagają, by w świadectwie energetycznym uwzględnione zostało między innymi zapotrzebowanie na energię przeznaczoną na oświetlenie. Wymóg ten odnosi się do wbudowanych systemów oświetleniowych, czyli takich rozwiązań, które zgodnie z definicją wskazaną w przepisach mają na celu dostarczenie odpowiedniego oświetlenia w pomieszczeniach.
Wartość informacyjna takiego świadectwa energetycznego jest wprost nieoceniona z punktu widzenia potencjalnych nabywców czy najemców nieruchomości. Taki stan rzeczy wynika z faktu, że dane zawarte w tym dokumencie umożliwiają użytkownikom oszacowanie przyszłych kosztów eksploatacyjnych.
Wpływ oświetlenia na zużycie energii w budynkach niemieszkalnych
Na to, jakie jest faktycznie zużycie energii w celu oświetlenia w budynkach niemieszkalnych, wpływa wiele czynników. Przede wszystkim istotne znaczenie w tej kwestii ma czas, przez jaki użytkuje się oświetlenie, zarówno za dnia, jak i w nocy. Optymalny poziom wykorzystania światła dziennego może zmniejszyć zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie, a tym samym na poziom rachunków za zużycie energii.
Wpływ na poziom zużycia energii ma również czas obecności pracowników w miejscach pracy, ponieważ w dużej mierze od tego zależy, czy oświetlenie w danym budynku jest włączone przez cały czas, czy też tylko w określonych godzinach.
Systemy regulacji oświetlenia i moc opraw oświetleniowych
Ważną rolę w zarządzaniu zużyciem energii, odgrywają tzw. systemy regulacji oświetlenia. Rozumie się przez to takie metody, które mają za zadanie utrzymać natężenie światła na wymaganym poziomie. Wbudowane w systemy regulacyjne mogą obejmować czujniki lub maszyny z zakresu automatyki, które pozwalają dostosować intensywność oświetlenia, co umożliwia zaoszczędzenie energii. Przykładem takich rozwiązań są czujniki ruchu, które bez naszej ingerencji włączają oświetlenie wtedy, gdy w pomieszczeniu znajduje się osoba.
Kolejnym czynnikiem, który ma znaczący wpływ na poziom całkowitego zużycia energii, jest moc zainstalowanych opraw oświetleniowych. Nowoczesne technologie, w tym na przykład diody LED, oferują średnio wyższą efektywność energetyczną niż tradycyjne źródła światła.
Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu energooszczędnych opraw możliwa staje się redukcja poziomu zużycia energii bez jednoczesnej utraty jakości oświetlenia. Audytorzy, którzy są odpowiedzialni za poprawne przygotowanie świadectwa energetycznego, biorą pod uwagę m.in. moc jednostkową każdej oprawy, ponieważ pozwala to na precyzyjne oszacowanie rocznego zużycia energii.
Korzyści z posiadania świadectwa energetycznego
Posiadanie świadectwa energetycznego dla danego budynku to rozwiązanie, które może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim, dokument ten ma walory informacyjne i pozwala na świadome zarządzanie zużyciem energii elektrycznej, co w oczywisty sposób może to prowadzić do sporych oszczędności finansowych.
Świadectwo energetyczne to coś więcej niż tylko formalność, ponieważ jest to głównie cenne narzędzie umożliwiające ocenę efektywności danego obiektu budowlanego. W odniesieniu do budynków niemieszkalnych uwzględnienie zużycia energii na potrzeby oświetlenia jest absolutnie niezbędne z punktu widzenia tego, jakie jest pełne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Dzięki informacjom zawartym w świadectwie energetycznym potencjalni nabywcy lub najemcy są w stanie lepiej zrozumieć to, jaki jest poziom kosztów eksploatacyjnych, a w efekcie podjąć świadome decyzje w celu optymalizacji kosztów.
Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że przygotowanie świadectwa energetycznego wymaga od zajmujących się tym audytorów nie tylko wiedzy technicznej, ale także dobrze rozwiniętych umiejętności analitycznych. Audytorzy muszą dokładnie przeanalizować konstrukcję danego obiektu budowlanego, a także to, jakie systemy grzewcze, wentylacyjne oraz oświetleniowe są w nim zainstalowane.