Podstawa prawna świadectwa energetycznego. Co mówi prawo o charakterystyce energetycznej budynków?
Wiele osób wychodzi z założenia, że świadectwo charakterystyki energetycznej jest równe audytowi energetycznemu. Jest to błędna przesłanka, która może doprowadzić do wielu problematycznych sytuacji. Warto wiedzieć, czym dokładnie jest świadectwo, kto może je sporządzać i co dokładnie jest jeszcze z tym tematem związane.
Świadectwo a audyt energetyczny
Audyt energetyczny jest takim procesem, który może doprowadzić do tego, że świadectwo zostanie wydane, ale nie musi. Aktualnie bardzo często urządza się takie audyty, które są pierwszym krokiem do termomodernizacji budynku. Szczególnie tyczy się to tych miejsc, które istnieją już od wielu lat. W konsekwencji mogą być wykonane prace związane z wymianą okien oraz drzwi, jak również nowa izolacja cieplna budynku.
Audyt jest szczegółową kontrolą, która obejmuje wskazanie prac ważnych dla poprawy energetycznej budynku. W efekcie można liczyć również na omówienie, ile dokładnie środków finansowych będzie potrzebne na wykonanie wskazanych prac. Audyt analizuje również na to, na jaką dokładnie poprawę można liczyć po wykonaniu poszczególnych prac.
Samo świadectwo to dokument, który ma zaledwie cztery strony. Tyczy się on zarówno starszych, jak również nowych budynków. To dzięki niemu można dowiedzieć się, jaka jest efektywność energetyczna budynku. Mowa tutaj o sytuacjach, kiedy budynek wykorzystywany jest zgodnie z przeznaczeniem. Dzisiaj nie ma możliwości, by budynek powstał (oprócz wyjątków wskazanych w ustawie) bez świadectwa energetycznego. W innym wypadku budynek nie zostanie dopuszczony do wykorzystania.
Co mówi polskie prawo?
Świadectwa charakterystyki energetycznej są obowiązkowe i odnosi się do tego istniejące prawo. Dokładnych informacji należy szukać w Ustawie z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków. Kolejnym dokumentem jest Ustawa z dnia 7 października 2022 r. w sprawie zmiany ustawy o charakterystyce energetycznej.
Czego można dokładnie dowiedzieć się z tych ustaw? Oto lista najważniejszych informacji:
- w jakim celu wydawane są świadectwa charakterystyki energetycznej;
- szczegółowe informacje, które zawsze powinny znaleźć się na świadectwie;
- opis sytuacji, które sprawiają, że świadectwo powinno zostać wystawione;
- wyłączenia, kiedy takiego dokumentu nie trzeba wystawiać;
- metody i obowiązkowe zasady tyczące się sporządzenia pisma.
Warto zapoznać się z tymi danymi, by mieć pewność co do tego, że świadectwo charakterystyki energetycznej zostało wystawione zgodnie z prawem.
Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej
Chyba nikogo nie zdziwi fakt, jeżeli użyje się stwierdzenia, że polskie świadectwa to tak naprawdę konsekwencja tego, że Polska znajduje się w Unii Europejskiej. Jest to dobra zmiana, która ma swój początek w następujących dokumentach:
- dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (Dz. Urz. UE L 153 z 18.06.2010 z późniejszymi zmianami);
- dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (Dz. Urz. UE L 328 z 21.12.2018, również z późniejszymi zmianami).
Dlaczego Unia Europejska kładzie na to tak mocny nacisk? Najważniejsze jest to, by z czasem doprowadzić do uniezależnienia poszczególnych budynków od zewnętrznych rynków surowcowych. W ten sposób uda się uzyskać naturalność klimatyczną. Cel jest taki, żeby wszystkie zmiany udało się wdrożyć do 2050 roku.
Kto może sporządzić świadectwo energetyczne?
Należy mieć świadomość tego, że dokument ten zawsze musi być wystawiony osobiście przez osoby posiadające stosowne uprawnienia. Ważne jest to, by sprawdzić, czy wybrany audytor został oficjalnie wpisany do centralnego rejestru osób uprawnionych do wystawiania świadectw. Wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Rozwoju i Technologii, gdzie udostępniona jest lista osób, które mogą taki audyt i świadectwo wystawić.
Świadectwo w obecnych czasach jest obowiązkowe. Szczególnie należy zadbać o jego obecność w trakcie sprzedaży lub wynajmu budynku. Zanim dokument zostanie wystawiony, muszą zostać wykonane odpowiednie pomiary, dlatego potrzebna jest wizyta osobista z narzędziami audytora. Nie ma co zwlekać z wykonaniem takich prac. Tym bardziej że ma się do czynienia z dokumentem, który jest ważny przez dziesięć lat. Jeżeli w tym okresie będą wykonywane remonty związane np. z wymianą okien, należy postarać się o ponowne wystawienie świadectwa.