Pompa ciepła a certyfikat energetyczny – porady, informacje, wskazówki

Pompa ciepła a certyfikat energetyczny – porady, informacje, wskazówki

Polacy są świadomi co do zrównoważonego rozwoju oraz energetyki cieplnej. Dlatego też kładąc nacisk na zmiany związane z oszczędnością energetyczną, stosują rozwiązania, które pozytywnie wpłyną na ich budżet, a jednocześnie środowisko. Bardzo przydatne w tym zakresie jest instalowanie pomp ciepła, które pozwalają na generowanie takich oszczędności przy jednoczesnym zapewnieniu oszczędności cieplnych. 

Czym jest efektywność energetyczna budynków?

Świadectwa charakterystyki energetycznej to kolejna kwestia, nad jaką warto się pochylić, kiedy poruszany jest temat  oszczędności. To dokument, który pozwala na poznanie faktycznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną w skali roku. To ona służy do zaspokojenia potrzeb energetycznych danego budynku. Jest wykorzystywana między innymi do ogrzania wody, budynku oraz pracy wentylacji lub klimatyzacji.

Dziś coraz większą uwagę poświęca się kwestiom związanym z efektywnością energetyczną budynków. Jednym z rozwiązań mających na celu ograniczenie zużycia energii oraz emisji dwutlenku węgla są pompy ciepła. To urządzenie ma za zadanie pobierać energię z jednego źródła, np. powietrza, wody czy ziemi i przekazywać ją do systemu grzewczego budynku. Jest jednym z bardzo często wybieranych rozwiązań przez osoby prywatne oraz firmy, które chcą zadbać o środowisko oraz swój budżet. 

Coraz częściej kwestia pompy ciepła jest łączona z certyfikatem energetycznym. Jest on dokumentem, który informuje o zużyciu energii oraz emisji CO2 w danym budynku. W przypadku obiektów wyposażonych w pompy ciepła certyfikat energetyczny może pełnić funkcję dodatkowego potwierdzenia efektywności i przyjazności dla środowiska.

To bardzo przydatny dokument, który można wygenerować online, bez wychodzenia z domu. Wystarczy jedynie podać niezbędne dane w formularzu, które mogą wpłynąć na ocenę efektywności energetycznej. Jednak trzeba też zwrócić uwagę, że takich pomiarów może dokonać specjalista z niezbędnymi w tym zakresie kwalifikacjami oraz profesjonalnymi urządzeniami.

Świadectwo energetyki cieplnej

Warto wspomnieć w tym miejscu, że świadectwo energetyki cieplnej pomaga w określeniu faktycznej energochłonności budynku i jego zapotrzebowania na dostarczaną energię, a dzięki tej informacji można dopasować do jego potrzeb poszczególne urządzenia. Pompa ciepła z pewnością pozytywnie wpłynie na generowane zapotrzebowanie cieplne. 

Sam rekonesans można bardzo łatwo wykonać, by dowiedzieć się, jakie jest zapotrzebowanie na energię elektryczną. Wystarczy wypełnić formularz, wprowadzając wszystkie potrzebne dane do programu i ustalić charakterystykę energetyczną. Później wyniki przenoszone są do centralnego rejestru świadectw charakterystyki energetycznej, gdzie zostaje wniosek opatrzony odpowiednim numerem. 

Bardzo istotnym wskaźnikiem zawartym na świadectwie energetyczny jest EP, który nie powinien być większy niż 70 kWh/rok. Jeśli zostanie on przekroczony, może pojawić się problem związany z odbiorem domu. Warto przy tym nadmienić, że nieco inaczej wygląda sytuacja ze starszym budownictwem, ponieważ tutaj jest przyzwolenie na przekroczenie tej normy.

Czy warto zdecydować się na pompę ciepła?

Wykorzystanie pompy ciepła w budynkach indywidualnych i w firmach może pozytywnie wpłynąć na ocenę energetyczną budynku i na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem.

Pompa ciepła jest elementem ważnym w kontekście efektywności energetycznej budynków. Ich zastosowanie może przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii oraz emisji CO2, co ma istotne znaczenie w obliczu zmian klimatycznych i wyzwań związanych z ochroną środowiska. Dlatego też promocja i rozwój technologii pomp ciepła powinny być wspierane, by budynki stawały się coraz bardziej przyjazne dla środowiska i ekonomiczne dla ich użytkowników.

Polacy zaczynają bardziej interesować się tymi kwestiami, jak i zużyciem energii oraz wczytywać się w poszczególne wskaźniki. Właściciele budynków sami dociekają i interesują się, jaki wpływ na budynek mają określone źródła ciepła. Dlatego też bardzo przydatnym dokumentem, nie tylko z perspektywy wymagań prawnych, ponieważ każdy właściciel budynku jest zobowiązany do posiadania takiego dokumentu przy sprzedaży budynku, ale także ze względu na wzrastającą świadomość i chęć poznania  się na wymienionych na świadectwie wskaźnikach.

Oceń artykuł

Pompa ciepła a certyfikat energetyczny, świadectwo energetyczne
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Zaczynamy

Audytowo gwarantuje szybkie wykonanie certyfikatu, nawet w 24h. Działamy w całej Polsce.