Rejestr zabytków a świadectwo energetyczne – najważniejsze informacje
28 kwietnia 2023 roku był dniem, który w przepisach prawa budowlanego wprowadził pewne istotne zmiany. Mowa tutaj dokładnie o konieczności posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej, które informuje o tym, jakie jest dokładne zapotrzebowanie energetyczne w przypadku poszczególnych budynków. Czy tego typu dokument obowiązuje w przypadku zabytków? Co należy wiedzieć na ten temat?
Zabytki a zapotrzebowanie energetyczne
Rozglądając się dookoła, można przekonać się o tym, że w Polsce nie brakuje prawdziwych perełek architektonicznych, które są pięknym śladem po minionych wydarzeniach. Dzisiaj można podziwiać to, jak w dawnych czasach budowniczy doskonale radzili sobie bez tych maszyn, które wykorzystywane są w obecnych czasach.
W ich przypadku mogłyby się przydać prace termomodernizacyjne, ale ze względu na wiek i wagę historyczną, ich przeprowadzenie mogłoby stanowić ogromny problem. Czy w takim przypadku sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej będzie możliwe?
Wiele osób chciałoby dokonać remontu takich budynków. Szczególnie że w dawnych czasach izolacja cieplna budynków mogłaby pozostawiać wiele do życzenia i to pomimo grubych murów. Przeprowadzenie takich prac nie jest jednak niemożliwe, ale każdy krok musi być starannie przemyślany. Części nie można wykonać, ponieważ może się okazać, że w ten sposób dojdzie do utraty historycznej wartości.
Jak w takim przypadku zadbać o wysoką efektywność energetyczną? Jest to nie lada dylemat, ponieważ w wielu takich budynkach ludzie żyją na co dzień, mają tam swoje mieszkania i firmy. Warto zadbać o ich komfort cieplny, dbając jednocześnie o zachowanie historycznego ducha danych zabytków. Dzisiaj takie rzeczy są możliwe, a branża budowlana idzie do przodu. Istnieje możliwość poprawy efektywności energetycznej, dbając jednocześnie o zachowanie historycznego charakteru.
Świadectwo charakterystyki energetycznej dla zabytków
Wszystkie budynki (oprócz kilku wyjątków) są zobowiązane do tego, żeby certyfikat energetyczny posiadać. Właściciele tych budynków zobowiązani do tego, by wynająć uprawnionego audytora, który zadba o wystawienie świadectwa. Przy czym należy mieć świadomość tego, że w przypadku obiektów zabytkowych, informacje zawarte w świadectwie mogą różnić się nieco od tego, co można znaleźć w dokumentach dla budynków tworzonych w ostatnich latach.
Audytor może wskazać rozwiązania, które będą w stanie pozytywnie wpłynąć na poprawę efektywności energetycznej. Przy czym, zanim jakiekolwiek prace remontowe zostaną zrealizowane, potrzebna będzie oficjalna zgodna konserwatora zabytków. Może się bowiem okazać, że wykonanie pewnych prac nie będzie możliwe, ponieważ budynek nie będzie miał już historycznego charakteru. Będzie można doprowadzić do zmniejszenia zużycia ilości energii, a dzięki czemu będzie można również zadbać o środowisko naturalne, ale tylko w określony sposób.
Czy wystawienia świadectwa problematycznemu budynkowi jest możliwe?
Jeżeli ktoś jest właścicielem obiektu historycznego, musi zrobić wszystko, by móc o niego zadbać. Wynajmując pomieszczenia na lokale biurowe lub mieszkania, będzie można zarobić sporą kwotę pieniędzy. Nie można jednak zapomnieć o tym, że wynajmując lub sprzedając mieszkania i pomieszczenia biurowe, należy mieć świadectwo energetyczne.
W takim przypadku należy skontaktować się nie tylko z audytorem energetycznym. Jednocześnie należy zadzwonić do konserwatora budynków, który będzie w stanie podjąć odpowiednie kroki, współpracując ze specjalistą z branży energetycznej. Wszystko uda się załatwić w taki sposób, by historyczna wartość budynku została zachowana, dbając jednocześnie o komfort energetyczny.
Czy każdy musi posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej?
Istnieją pewne wyjątki, kiedy świadectwo charakterystyki energetycznej nie obowiązuje. Wśród nich można wymienić:
- budynki, które są nie tylko miejscem kultu, ale są przeznaczone także do prowadzenia działalności religijnej;
- budynki wolnostojące, których łączna powierzchnia nie przekracza 50 m2;
- budynki mieszkalne, które wykorzystywane są maksymalnie przez cztery miesiące w ciągu jednego roku;
- budynki, jakie są objęte ochroną na podstawie przepisów o ochronie zabytków, przy czym, jeżeli istnieje możliwość (a czasem się ona pojawia), należy taki dokument wyrobić.
Jest to tylko kilka przykładów, a jest ich nieco więcej. Dokładne informacje można znaleźć w obowiązujących przepisach prawa budowlanego. Należy mieć świadomość tego, że świadectwo energetyczne jest takim dokumentem, który należy dołączyć do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie budynku.