Rejestracja certyfikatu energetycznego. W jaki sposób przebiega ten proces?

Rejestracja certyfikatu energetycznego. W jaki sposób przebiega ten proces?

Rozszerzenie przepisów w zakresie obowiązku posiadania certyfikatu energetycznego sprawiło, że władze krajowe zmuszone były znaleźć sposób na skuteczne zarządzanie tymi dokumentami. W celu sprostania temu wyzwaniu zostały wprowadzone jednolite wzory takiego dokumentu, a do tego utworzono centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków.


Rejestracja certyfikatu energetycznego. Dlaczego właściwie się to robi?

Celem takiego centralnego rejestru świadectw energetycznych stworzenie spójnego systemu służącego  ocenie efektywności energetycznej. Oprócz tego dzięki istnieniu owego systemu znacznie ułatwiony został dostęp do list osób uprawnionych do sporządzania takich świadectw oraz przeprowadzania kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji znajdujących się na terenie obiektów budowlanych.

Rejestr rządowy wcale nie ogranicza się jedynie do certyfikatów energetycznych i złożony jest z kilku baz danych. Znajdują się w nich między innymi zestawienia obejmujące:

  • świadectwa charakterystyki energetycznej danego lokalu,
  • osoby uprawnione do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej (audytorzy),
  • protokoły kontroli pracy systemów ogrzewania lub klimatyzacji,
  • osoby, które są uprawnione do kontroli systemów ogrzewania lub klimatyzacji,
  • obiekty budowlane o powierzchni użytkowej przekraczającej 250 metrów kwadratowych, na których terenie znajdują się między innymi: organy należące do wymiaru sprawiedliwości, prokuratury oraz administracji publicznej. W rejestrze tym znajdują się też informacje o charakterystyce energetycznej poszczególnych obiektów.

Rejestr ten jest publicznie dostępny, co umożliwia użytkownikom szybkie sprawdzenie, czy osoba, u której chce się wyrobić certyfikat, znajduje się w bazie. Niestety, jeśli okaże się, że nie ma jej w rejestrze, certyfikat wydany przez daną osobę będzie nieważny w świetle przepisów prawa.

Co należy zrobić, by zarejestrować certyfikat energetyczny?

Jak już wiadomo, w świetle obecnie obowiązujących przepisów każdy zakup lub sprzedaż nieruchomości to działanie, które wymaga poprawnej rejestracji certyfikatu energetycznego. Działanie to jest konieczne, ale można wykonać je na kilka sposobów.

Pierwsza metoda, która pozwala na osiągnięcie tego celu, polega na zalogowaniu się do Centralnego Rejestru Charakterystyki Energetycznej, a następnie ręcznym wprowadzeniu świadectwa. Trzeba na tym etapie wybrać, czy świadectwo dotyczy całego budynku, czy też jego części.

Następnie generuje się nowe świadectwo – w tym celu należy wypełnić odpowiednie zakładki zgodnie ze wzorem dokumentu. Po wprowadzeniu wszystkich niezbędnych danych należy zapisać je jako wersję roboczą, ponieważ taką można będzie jeszcze edytować. Jeśli po sprawdzeniu wprowadzonych danych upewnisz się, że jesteś pewny co do poprawności danych, wybierasz opcję „zapisz i zatwierdź”. Dopiero wówczas poprawnie sporządzone i wprowadzone do systemu świadectwo charakterystyki energetycznej staje się ostateczne i nie można już w nim wprowadzać zmian.

Oprócz tego możliwe jest pobranie świadectwa ze specjalnego programu sporządzonego w formacie XML, a w dalszej kolejności zaimportowanie danych do centralnego rejestru urzędowego. Po zalogowaniu się należy zaimportować plik, a następnie po sprawdzeniu poprawności wczytanych danych zapisać i zatwierdzić świadectwo.

Weryfikacja zarejestrowanych certyfikatów energetycznych. Jak należy to zrobić?

Sporządzanie certyfikatów energetycznych wiąże się z pewnymi opłatami. Zwykle koszt przygotowania takiego dokumentu to od kilkuset do półtora tysiąca złotych. W efekcie nie powinno być niczym zaskakującym, że niektórzy właściciele nieruchomości mogą próbować oszczędzać, wybierając tańsze rozwiązania. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że dopóki takie świadectwa są rzetelne, to stanowią formalność pozwalającą na to, by uniknąć grzywny.

Centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków to baza, która pozwala zapewnić spójność i przejrzystość całego systemu do oceny efektywności energetycznej obiektów budowlanych znajdujących się w Polsce. Dzięki temu rejestrowi można zweryfikować, czy audytor, który sporządza świadectwo, jest do tego uprawniony w świetle przepisów polskiego prawa. Proces rejestracji takiego dokumentu jest prosty i można przeprowadzić go na kilka sposobów.

Oceń artykuł

Rejestracja certyfikatu energetycznego
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Zaczynamy

Audytowo gwarantuje szybkie wykonanie certyfikatu, nawet w 24h. Działamy w całej Polsce.