Obrót nieruchomościami a świadectwo energetyczne – co trzeba wiedzieć, planując sprzedaż lub wynajem domu i mieszkania?

Obrót nieruchomościami a świadectwo energetyczne –  co trzeba wiedzieć, planując sprzedaż lub wynajem domu i mieszkania?

Świadectwo energetyczne stanowi bardzo ważny dokument dla wszystkich osób, które chcą sprzedać lub wynająć budynek. Dlatego osoby, które planują obrót nieruchomościami, powinny odpowiednio wcześnie zdobyć wszystkie niezbędne informacje dotyczące takiego certyfikatu. Kiedy jest on potrzebny oraz jakie są zależności między sprzedażą i wynajmem a świadectwem energetycznym.

Kto i kiedy musi wyrobić świadectwo energetyczne?

Obowiązek wyrabiania świadectwa energetycznego przez osoby wystawiające nieruchomości na sprzedaż lub pod wynajem pojawił się już dawno i obejmował budynki oddane do obrotu po 2009 roku. O tamtej pory właściciele budynków byli zobowiązani do uzyskania i rejestracji certyfikatu. W przeciwnym razie byli narażeni na karę grzywny.

Czy to oznacza, że absolutnie każda osoba sprzedająca lub wynajmująca dom, mieszkanie lub inną nieruchomość musi posiadać świadectwo energetyczne? Nie, istnieje pewien wyjątek – świadectwo nie jest wymagane w przypadku, kiedy sprzedawany lub wynajmowany budynek nie ma jeszcze podłączonego źródła ciepła. Wówczas właściciel może dokonać sprzedaży zgodnie z prawem bez tego dokumentu.

W innych przypadkach, a więc kiedy w domu podłączono już ogrzewanie, właściciele muszą odpowiednio wcześnie wyrobić świadectwo, tak by zdążyć uzyskać wszystkie niezbędne dane, a następnie zarejestrować dokument przed dokonaniem aktu sprzedaży lub wynajmu swojej nieruchomości najemcy.

Zmiany w prawie dotyczącym energetyki

Chociaż obowiązek wyrabiania świadectw obejmuje właścicieli nieruchomości już od dawna, to od kwietnia w życie weszły pewne zmiany w prawie w tym zakresie. Modyfikacja polega na tym, że obecnie bez świadectwa nie można sprzedać już żadnego domu, nawet tego wybudowanego i oddanego do użytku przed 2009 rokiem. Oznacza to, że właściciele starszych nieruchomości, w przypadku chęci sprzedaży budynku, będą musieli wyrobić świadectwo energetyczne.

Analogiczne zmiany pojawiły się też w kontekście wynajmu mieszkań. Właściciele tych starszych będą musieli postarać się o certyfikat, zanim wynajmą swoją nieruchomość.

Nowsze budynki (wybudowane po 2009 roku) zazwyczaj już na etapie końca budowy otrzymywały potrzebny certyfikat energetyczny, do którego dane były zbierane często już w chwili projektowania. Pozwalało to na szybsze i sprawniejsze dopełnienie formalności, o które właściciele starszej zabudowy muszą dbać sami i pamiętać, by koniecznie przed wystawieniem ogłoszenia dotyczącego wynajmu uzupełnić brakującą dokumentację. W tym celu będą musieli opłacić audyt. Jego koszt to kwoty od 500 do 1500 złotych.

Nie ma tutaj znaczenia czy dom lub mieszkanie były od dawna zamieszkiwane, czy może od lat stały puste – wraz ze zmianami prawnymi, które pojawiły się w kwietniu każdy właściciel, który chce sprzedać lub wynająć nieruchomość musi wyrobić świadectwo energetyczne. Bez tego ani rusz – nie będzie miał możliwości obrotu budynkiem.

Dlaczego warto wyrobić dokument wcześniej?

Wcześniejsze wyrobienie świadectwa energetycznego oczywiście pomoże uniknąć zamieszania i niepotrzebnego stresu podczas planowania sprzedaży lub wynajmu. Czasami zdarza się, że właścicielowi brakuje części danych potrzebnych do sporządzenia dokumentu, co może w efekcie opóźnić całą procedurę.

Jednak to nie koniec plusów płynących z bardziej zapobiegawczego podejścia – umieszczenie informacji o świadectwie i podanie zawartych tam danych już w ogłoszeniu wynajmu lub sprzedaży jest bardzo pozytywnie postrzegane przez potencjalnych najemców, którzy takie oferty mogą postrzegać jako znacznie bardziej atrakcyjne, bezpieczne i profesjonalne.

Jak uzyskać świadectwo energetyczne?

Osoby planujące obrót nieruchomościami mogą martwić się, że uzyskanie świadectwa energetycznego będzie kolejną czasochłonną formalnością. Jednak nic bardziej mylnego – to prosta, nietrwająca długo procedura. Można dokonać jej, umawiając się z certyfikowanym audytorem lub załatwić wszystko wygodnie i zdalnie – w formie online lub telefonicznie. Po uzupełnieniu specjalnego formularza audytor przygotuje dokument przedstawiający klasyfikację energetyczną nieruchomości. Całość wraz z oczekiwaniem na gotowy certyfikat trwa zazwyczaj najwyżej kilkanaście dni.

Po wyrobieniu świadectwa energetycznego jest ono ważne przez 10 lat. Trzeba pamiętać, by po tym czasie dokonać jego aktualizacji.

Oceń artykuł

Obrót nieruchomościami a świadectwo energetyczne – co wiedzieć?
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Zaczynamy

Audytowo gwarantuje szybkie wykonanie certyfikatu, nawet w 24h. Działamy w całej Polsce.