Świadectwo charakterystyki energetycznej dla starych budynków

Świadectwo charakterystyki energetycznej dla starych budynków

28 kwietnia 2023 roku zmieniło się prawo dotyczące informacji o budynkach. Zgodnie z nimi osoby wynajmujące lub sprzedające nieruchomość muszą posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej. Czy zmiany te dotyczą wszystkich budynków, a może tylko tych nowych lub remontowanych?

Nowe przepisy prawa budowlanego

Pewnie wiele osób posiadających nieruchomość nie wie, czy obowiązek wyrobienia świadectwa energetycznego obejmuje również ich. Warto więc sprawdzić, kto musi wyrobić taki dokument. Jest to ważne, ponieważ jego brak może oznaczać nałożenie na właściciela nieruchomości mandatu. 

Ważne jest więc to, że budynki indywidualne i wielorodzinne, które zostały wybudowane przez 2009 rokiem, takie świadectwo muszą posiadać! Jednak są pewne wyjątki od tego obowiązku, więc warto dowiedzieć się, kto o takie świadectwo nie musi się starać, by być pewnym, że postępuje się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Od kiedy trzeba posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej?

Właściciel nieruchomości informując o sprzedaży domu, musi już w ogłoszeniu podać dane na temat świadectwa charakterystyki energetycznej. Zgodnie z tym, taki dokument należy wyrobić zawczasu, a stare budynki również muszą je posiadać. Wyrobienie dokumentu dla starszych domów może okazać się problematyczne, co jednak nie oznacza, że jest niemożliwe.

O świadectwo energetyczne nie muszą starać się te osoby, mające budynki, które „podlegają ochronie na podstawie przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami". O świadectwo nie trzeba także starać się w następujących przypadkach, gdy nieruchomości to:

  • budynki uznane za miejsce kultu lub też miejsca, gdzie prowadzona jest działalność religijna;
  • budynki przemysłowe oraz gospodarstwa, gdzie nie ma instalacji, która zużywałaby energię (dopuszczalne jest oświetlenie wbudowane);
  • budynki mieszkalne, które są wykorzystywane maksymalnie do czterech miesięcy w ciągu jednego roku;
  • budynków wolnostojących, których powierzchnia nie przekracza 50m2;
  • gospodarstwa rolne, które mają konkretny wskaźnik EP (jest to informacja o rocznym obliczeniowym zapotrzebowaniu na energię nieodnawialną pierwotną).

Świadectwo charakterystyki energetycznej dla starych budynków

Wiele osób kupuje stare budynki, które mogą pochwalić się specyficznym klimatem. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach w dokumentach nie ma czegoś takiego jak świadectwo energetyczne. Nie jest to wina nabywcy, a czasem także sprzedawcy. W końcu wiele lat temu obowiązywały inne przepisy prawa budowlanego.

Istnieje jednak możliwość wyrobienia takich dokumentów. W pierwszej kolejności należy skontaktować się z inżynierem lub architektem, którzy będą odpowiedzialni za wykonanie inwentaryzacji budowlanej. Potem koniecznością będzie wykonanie wizji lokalnej, dzięki czemu będzie można ocenić, w jakim stanie technicznym jest budynek. Mając takie dokumenty, będzie można przejść do kolejnego etapu, który pomoże uzyskać świadectwo. Co dalej należy zrobić?

Kto jest odpowiedzialny za wykonanie świadectwa w takim przypadku? Zawsze spoczywa on na aktualnym właścicielu danego budynku. Ewentualne może to być także ta osoba, która posiada spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub też najemca – warto pamiętać, że również osoba najmująca także może wystąpić o taki dokument, kosztami obciążając właściciela nieruchomości. Ważną kwestią jest to, że ani najemca, ani kupujący nie mogą zrzec się prawa do otrzymania certyfikatu. 

Wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynków

Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków – bez względu na to, ile on ma dokładnie lat – powinny być sporządzone przez przedsiębiorstwa posiadające stosowne uprawnienia. Nie brakuje firm energetycznych, które zajmują się takimi zagadnieniami.

Decydując się na wybór takiej firmy, należy mieć świadomość tego, że świadectwo musi zostać wyrobione podczas wizyty osobistej. Zawsze należy stawiać na tych wykonawców, którzy mają świadomość tego, jakie znaczenie ma wyrobienie świadectwa energetycznego.

Chcąc mieć pewność, że świadectwo zostanie wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, można skorzystać z rekomendacji innych osób, które będą w stanie wskazać dobrą firmę. Samo wyrobienie takiego świadectwa nie sprawa problemów. Szczególnie jeżeli będzie się korzystało z usług firmy, która zajmuje się kompleksowymi usługami.

Co grozi za brak świadectwa energetycznego?

Informacje na temat zużycia energii i efektywności energetycznej danego budynku są bardzo ważne. Mogą mieć one wpływ na podjęcie decyzji zakupowych. Osoby, które takiego świadectwa nie posiadają, mogą zostać obciążone karą finansową do pięciu tysięcy złotych. Przy czym osoba chcąca zakupić nieruchomość lub też ją wynająć, samodzielnie musi udać się na policję, by złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Samo wyrobienie nie zajmuje dużo czasu. Wystarczy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która zadba już o dopełnienie odpowiednich formalności.


Oceń artykuł

Świadectwo charakterystyki energetycznej starych budynków
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Zaczynamy

Audytowo gwarantuje szybkie wykonanie certyfikatu, nawet w 24h. Działamy w całej Polsce.