Ubezpieczenie a świadectwo energetyczne – co trzeba wiedzieć?
Świadectwo charakterystyki energetycznej, czyli podstawowy dokument pozwalający na ocenę efektywności danego obiektu budowlanego, nie bez powodu stało się jednym z newralgicznych tematów w kontekście obrotu nieruchomościami. Taki stan rzeczy wynika stąd, że ostatnie zmiany prawne, które weszły w życie w kwietniu 2023 roku, oznaczają dla właścicieli nieruchomości dodatkowe obowiązki w związku z przygotowywaniem, posiadaniem oraz prezentowaniem tego świadectwa. Jednocześnie kwestie związane z ubezpieczeniem takiej nieruchomości wciąż są przedmiotem dyskusji.
Nowelizacja przepisów w zakresie świadectw charakterystyki energetycznej. Co warto wiedzieć na ten temat?
Czy świadectwa charakterystyki energetycznej to dokumenty, które mają jakikolwiek wpływ na ceny z tytułu ubezpieczenia nieruchomości oraz jakie koszty wiążą się z ich sporządzeniem? Po nowelizacji przepisów prawnych, do której doszło stosunkowo niedawno, tzn. w kwietniu 2023 roku, świadectwo energetyczne stało się obowiązkowym dokumentem. Przede wszystkim, jest to certyfikat wymagany już na etapie umieszczania ogłoszeń z ofertą sprzedaży lub wynajmu danej nieruchomości. W związku z tym w anonsie muszą znaleźć się przede wszystkim informacje dotyczące zapotrzebowania (w skali rocznej) na energię:
- użytkową,
- końcową
- nieodnawialną.
To jeszcze nie wszystko, co warto wiedzieć na ten temat, ponieważ konieczne okazuje się również przedstawienie informacji o udziale odnawialnych źródeł energii (OZE), a także tego, jaka jest jednostkowa wielkość emisji CO2.
Co grozi w przypadku niedotrzymania prawnych wymogów w tym zakresie? W ramach nowych przepisów prawnych przewidziane są sankcje natury finansowej, ponieważ brak wyżej wymienionych informacji w ogłoszeniu może poskutkować karą grzywny w wysokości nawet do pięciu tysięcy złotych.
Kolejną sytuacją, w której od właściciela danego obiektu również wymaga się posiadania aktualnego oraz poprawnie sporządzonego świadectwa energetycznego, jest chęć wynajęcia nieruchomości. W myśl obecnie obowiązujących przepisać należy przekazać nowemu właścicielowi lub najemcy świadectwo bądź jego kopię najpóźniej przy podpisywaniu umowy. Począwszy od kwietnia 2023 roku, nabywca bądź najemca nie może zrzec się prawa do otrzymania tego dokumentu – takie przekazanie ma charakter obligatoryjny.
Świadectwo energetyczne a polisa ubezpieczeniowa dla danej nieruchomości
Podczas zakupu polisy ubezpieczeniowej dla danej nieruchomości zazwyczaj wymaga się przedstawienia jedynie dowodu osobistego. Pozostałe informacje, w tym na przykład adres danego lokalu, powierzchnia obiektu, rok budowy są po prostu przekazywane konsultantowi.
Nie inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o świadectwo charakterystyki energetycznej – również tego dokumentu nie trzeba wówczas przedstawiać. Zazwyczaj na etapie zawierania umowy ubezpieczeniowej nie wymaga się od potencjalnego klienta posiadania certyfikatu energetycznego, co jednak nie oznacza, że takiego dokumentu nie trzeba przygotować w późniejszych etapach. Dokument ten z pewnością będzie szczegółowo weryfikowany w momencie ustalania prawa ubezpieczonego do wypłaty środków z tytułu polisy, jeśli dojdzie np. do pożaru w obiekcie będącym przedmiotem umowy ubezpieczeniowej.
W praktyce w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) zwykle zawiera się klauzule przewidujące wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela. Do takich sytuacji zalicza się m.in.: brak aktualnego przeglądu technicznego budynku czy okresowych kontroli, które są wymagane przepisami prawa. W takich sytuacjach ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty wynikającego z umowy odszkodowania. Obecnie do takich sytuacji zalicza się również brak świadectwa charakterystyki energetycznej. Na razie nie ma jeszcze wiele tego typu sporów pomiędzy ubezpieczonymi a ubezpieczycielami, jednak można się spodziewać, że po nowelizacji przepisów taki stan rzeczy ulegnie zasadniczej zmianie.
Koszt sporządzenia świadectwa energetycznego
Ile kosztuje sporządzenie świadectwa energetycznego? Praktyka pokazuje, że opłaty z tego tytułu mogą znacząco się różnić. Na rynku można znaleźć tego typu usługi w cenie od 100 do ok. 1 500 zł. Do czynników, które wpływają na cenę tego typu usług, zalicza się między innymi rodzaj nieruchomości – inaczej będzie wyceniany dom jednorodzinny, mieszkanie czy duży obiekt handlowy. Kolejnym czynnikiem jest to, kto sporządza świadectwo.