Jakie czynności należy wykonać, by otrzymać uprawnienia do wydania świadectwa energetycznego?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Uprawnienia do wydania świadectwa energetycznego. Wykaz osób uprawnionych do sporządzania świadectw energetycznych
- Uprawnienia do wydania świadectwa energetycznego. Kto powinien zostać wpisany do wykazu?
- Uprawnienia do wydania świadectwa energetycznego. W jaki sposób należy uzyskać wpis do wykazu?
- Koszty i czas oczekiwania. Ile kosztuje oraz ile trwa uzyskanie wpisu uprawniającego do wydawania świadectw energetycznych?
Każdy, kto planuje zajmować się sporządzaniem świadectw charakterystyki energetycznej budynków powinien zaznajomić się z niezbędnymi wymogami i procesem uzyskiwania uprawnień. Najważniejszym narzędziem, które pozwala sprawdzić, czy dana osoba ma prawo do wykonywania czynności, jest wykaz osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej. Dokument jest częścią centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków, co umożliwia każdemu łatwe sprawdzenie kwalifikacji konkretnego specjalisty.
Uprawnienia do wydania świadectwa energetycznego. Wykaz osób uprawnionych do sporządzania świadectw energetycznych
Świadectwo energetyczne to formalny dokument, w którym określa się efektywność danego budynku (lub lokalu wykorzystywanego na cele gospodarcze). Jego celem jest przedstawienie informacji o poziomie zużycia energii. Świadectwo zawiera dane dotyczące stosowanych systemów ogrzewania, wentylacji oraz chłodzenia. Dzięki temu właściciele oraz potencjalni nabywcy danego lokalu są w stanie oszacować koszty eksploatacji i podjąć stosowne działania mające w celu poprawy efektywności.
Dostępny online wykaz to internetowy rejestr, który zawiera informacje na temat osób zajmujących się sporządzaniem świadectw energetycznych dla sprzedawanej nieruchomości – dokument jest sporządzany w związku z implementacją przepisów unijnych w Polsce.
Co można znaleźć w tym rejestrze? W wykazie znajdują się następujące informacje:
- imię oraz nazwisko osoby, która jest uprawniona do kontroli,
- numer uprawnień budowlanych (jeśli osoba znajdująca się w tym rejestrze je posiada).
Dostęp do tego wykazu pozwala osobom potrzebującym świadczenia, czy dany specjalista jest wykwalifikowana do tego, by dokonać niezbędnej oceny.
Uprawnienia do wydania świadectwa energetycznego. Kto powinien zostać wpisany do wykazu?
Nie każdy może otrzymać uprawnienia do wydania świadectwa energetycznego. Co należy zrobić, aby móc w ramach swojej aktywności zawodowej w legalny sposób sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej? Przede wszystkim należy spełniać określone wymagania – zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami są następujące:
- pełna zdolność do czynności prawnych;
- nieskazanie prawomocnym wyrokiem za przestępstwa skarbowe oraz przestępstwa przeciwko mieniu, dokumentom, obrotowi gospodarczemu i pieniądzom;
- posiadanie uprawnień budowlanych bądź ukończonych studiów wyższych (mogą być to studia na takich kierunkach jak na przykład inżyniera, inżyniera pożarnictwa lub architekta) lub studiów podyplomowych w tematyce dotyczącej energetyki.
To jeszcze nie wszystko, ponieważ o wpis mogą wnioskować również osoby świadczące uprawnione do sporządzania świadectw w innych państwach członkowskich UE oraz EFTA, a także w krajach mających podpisane stosowane umowy z UE.
Uprawnienia do wydania świadectwa energetycznego. W jaki sposób należy uzyskać wpis do wykazu?
Wniosek o wpis do wykazu osób zajmujących się wydawaniem świadectw energetycznych należy złożyć do Ministra Rozwoju i Technologii. Można to zrobić osobiście lub korespondencyjnie), aczkolwiek w obecnych czasach coraz więcej osób wykonuje te czynności elektronicznie – przez e-PUAP. Do takiego wniosku należy dołączyć takie dokumenty jak oświadczenia o prawdziwości podawanych danych oraz niekaralności i dokumenty, które potwierdzają posiadanie kwalifikacji (są to na przykład dyplomy ukończenia studiów wyższych oraz posiadania uprawnień budowlanych).
Koszty i czas oczekiwania. Ile kosztuje oraz ile trwa uzyskanie wpisu uprawniającego do wydawania świadectw energetycznych?
Wszystkie formalności nie wiążą się do dodatkowymi opłatami. Jedynie w sytuacji, gdy potrzebny jest pisemne zaświadczenie potwierdzające wpis, trzeba liczyć się z opłatą – nie jest ona jednak wygórowana i wynosi 17 złotych. Okres oczekiwania na rozpatrzenie złożonego wniosku to zwykle kilka tygodni.
W sytuacji, gdy zostanie wydana decyzja o odmowie, a wnioskodawca się z nią nie zgadza, ma prawo do tego, aby odwołać się w ciągu 14 dni od momentu otrzymania decyzji. Wniosek również należy złożyć do Ministra Rozwoju i Technologii.