Jakie są wyjątki od wymogu posiadania świadectwa energetycznego?
W kwietniu 2023 roku weszła w życie nowelizacja ustawy dotycząca charakterystyki energetycznej budynków. Każdy budynek powinien mieć taki certyfikat zawierający dane dotyczące zużycia energii elektrycznej w budynku. Przepisy dopuszczają pewne odstępstwa. Jakie są wyłączenia?
Świadectwo charakterystyki energetycznej – co to takiego?
Celem, jaki przyświecał podczas tworzenia i wprowadzania w życie świadectw charakterystyki energetycznej, było możliwe jak najdokładniejsze wyliczenie efektywności energetycznej danego obiektu. Tak, aby móc dopasować dla niego najkorzystniejsze formy dystrybucji lub produkcji energii – na przykład zastosowanie paneli fotowoltaicznych. Świadectwo charakterystyki energetycznej to nic innego jak dokument, określający zużycie prądu na podstawie czterech głównych wskaźników:
- zapotrzebowanie na energię użytkową,
- zapotrzebowanie na energię końcową,
- udział odnawialnych źródeł energii w rozrachunku rocznym,
- czy jednostkowa emisja CO2.
Certyfikaty powstały również dlatego, aby uczyć i przyzwyczajać społeczeństwo do bardziej wymagających przepisów klimatycznych. Regulacje te będą sukcesywnie wprowadzane w Unii Europejskiej.
Kto powinien mieć świadectwo charakterystyki energetycznej?
Do posiadania świadectwa są zobligowane szczególnie osoby, które związały się bezpośrednio z branżą nieruchomościami, ale nie tylko:
- Każdy inwestor indywidualny powinien mieć kopię takiego świadectwa, aby móc dołączyć je do wniosku o pozwolenie na użytkowanie obiektu lub zawiadomienia o ukończeniu budowy.
- Właściciele budynków zbudowanych przed 2006 rokiem – w przypadku modernizacji takiego budynku konieczne będzie uzyskanie świadectwa energetycznego.
- Właściciele domów przeznaczonych na wynajem lub na sprzedaż.
- Właściciele mieszkań, którzy chcą wynajmować lub sprzedać nieruchomość.
- Jakie są zwolnienia i wyłączenia dla świadectwa charakterystyki energetycznej?
W każdym przypadku będą odstępstwa od reguły, czyli wyłączenia i zwolnienia. Tutaj również mamy listę obiektów, które nowelizacja ustawy nie obejmuje. Są to:
- Obiekty i budynki podlegających ochronie praw zabytków – nieruchomości objęte opieką konserwatora zabytków. Przez to, że obiekty mają już swoje lata, nie można przeprowadzić pełnego procesu termomodernizacji.
- Obiekty i budynki służące do kultu religijnego – wszystkie kościoły, katedry oraz kaplice będą zwolnione z obowiązku posiadani świadectwa energetycznego z tego samego powodu, co grupa zabytków. Nie można przeprowadzić w nich pełnego procesu termomodernizacji obiektu.
- Budynki przemysłowe, magazyny oraz warsztaty – takie obiekty różnią się znacząco od budynków mieszkalnych. Ze względu na swoją specyfikę nie da się ich jasno oceniać pod kątem efektywności i ergonomii energetycznej. Dlatego są brane pod uwagę w inny sposób niż obiekty mieszkalne. Wyłączenia mogą się różnić i warto w takich przypadkach skonsultować się ze specjalistą od świadectw energetycznych.
- Domki sezonowe i letniskowe – ze względu na to, że te budynki użytkowane są w pełni tylko cztery miesiące w całym roku, nie da się jasno oszacować, jaki byłby bilans energetyczny dla domku letniskowego czy sezonowego przez cały rok.
- Budynki gospodarcze na gospodarstwach rolnych o wskaźniku EP nieprzekraczających 50 kWh – gospodarstwa rolne mają niską intensywność użytkowania. Budynki są wykorzystywane sezonowo tylko w okresie zbiorów. Nie da się jednoznacznie i jasno określić, jaka jest ich efektywność energetyczna.
Co sprawiło, że wprowadzono zwolnienia i wyłączenia ze świadectw energetycznych?
Podczas ustalania przepisów i norm energetycznych dla budynków okazało się, że wyliczenie efektywności energetycznej nie jest w pełni możliwe przy niektórych zabudowach. Są to budynki zużywające stosunkowo mało w skali roku oraz budynki zabytkowe, gdzie wykonanie prac remontowych może okazać się niemożliwe. W związku ustawodawcy zdecydowali się wprowadzić wyłączenia i zwolnienia ze świadectw energetycznych. To rozwiązanie pozwoli skupić się na obiektach i budynkach, które najbardziej potrzebują modernizacji.