Jak świadectwo energetyczne wpływa na wartość mieszkania?

Jak świadectwo energetyczne wpływa na wartość mieszkania?

Posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku jest wymogiem prawnym w Polsce od kwietnia 2023 roku. Certyfikat ten stanowi bardzo ważną część dokumentacji w przypadku sprzedaży lub najmu nieruchomości. Wynika to z informacji, które zawarte są w treści dokumentu, ponieważ często mogą one wywierać realny wpływ na wartość budynku oraz opłacalność jego eksploatowania.

Czym jest świadectwo energetyczne?

Certyfikat energetyczny opisuje efektywność energetyczną budynku lub mieszkania. Dokument ten zawiera informacje o rocznym zużyciu energii, jaka potrzebna jest na cele ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, oświetlenia oraz przygotowania ciepłej wody.

Sporządzeniem świadectwa energetycznego zajmuje się audytor, który na podstawie danych technicznych budynku oraz zastosowanych w nim systemów przeprowadza szereg obliczeń oraz symulacji, aby w końcowym etapie przyporządkować daną nieruchomość do odpowiedniej klasy energetycznej.

Wpływ świadectwa energetycznego na wartość mieszkania

Świadectwo charakterystyki energetycznej mieszkania pełni kluczową rolę w przypadku jego sprzedaży, bądź najmu zarówno dla właściciela, jak i najemcy. Nie ulega wątpliwościom, że posiadanie tego dokumentu ma wpływ na wartość nieruchomości. 

Jednym z istotnych czynników jest klasa energetyczna. Potwierdzenie energooszczędności mieszkania bezsprzecznie zwiększa jego atrakcyjność na rynku nieruchomości. Bezpośrednio wiąże się to z niskimi kosztami ogrzewania, chłodzenia czy wentylacji. Ponadto, wysoka klasa energetyczna mieszkania informuje przyszłego nabywcę o pozytywnym wpływie nieruchomości na środowisko, na co obecnie zwraca się dużą uwagę.

Świadectwo energetyczne ma również za zadanie wskazanie właścicielom, jakie działania podjąć w celu zwiększenia efektywności energetycznej. Stąd też kolejnym aspektem jest możliwość termomodernizacji nieruchomości. Dotyczy to przede wszystkim starszych mieszkań, w których systemy grzewcze, czy izolacja termiczna nie były odnawiane. Unowocześnienie tych elementów może jednocześnie przyczynić się do zmniejszenia kosztów za energię.

Certyfikat energetyczny może pełnić istotną rolę również w kontekście negocjacji cenowych. Dotyczy to zarówno sprzedaży, jak i zakupu. Zależne jest to przede wszystkim od klasy energetycznej mieszkania, która w przypadku wysokiej wartości może stanowić silny argument za utrzymaniem, bądź podwyższeniem ceny. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej pełni bardzo ważną rolę w kontekście kształtowania wartości mieszkania na rynku nieruchomości. Informacje zawarte w tym dokumencie, takie jak klasa energetyczna, czy wartości liczbowe zużytej energii w ujęciu rocznym ściśle oddziaływają na zainteresowanie mieszkaniem w kontekście sprzedaży, bądź najmu. Wynika to między innymi z ciągłych podwyżek opłat za eksploatację mediów, stąd też potencjalni właściciele, bądź najemcy coraz częściej zwracają uwagę na okoliczności związane z końcowymi kosztami utrzymania nieruchomości. Dodatkowo, w dobie zmian klimatycznych wartości informujące o ekologicznych aspektach mieszkania zawarte w certyfikacie energetycznym także zwiększają atrakcyjność lokalu na rynku nieruchomości.

Oceń artykuł

Wpływ świadectwa energetycznego na wycenę mieszkania
Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Zaczynamy

Audytowo gwarantuje szybkie wykonanie certyfikatu, nawet w 24h. Działamy w całej Polsce.